Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Лукашенко: Нема да испратам војска во Украина, тоа не би решило ништо

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави во четвртокот вечерта дека нема да испрати своја војска на територијата на Украина бидејќи тоа нема да реши ништо, пренесе „Спутник“.

Лукашенко им рече на белоруските новинари дека нема да ја воведе својата војска во Украина бидејќи нема потреба од тоа. Тој истакна дека во моментов може да активира од 35.000 до 40.000 војници на тој простор, но дека тоа нема да го реши проблемот.

Тој исто така рече дека САД не сакаат мировни преговори поврзани со ситуацијата во Украина и дека Американците се плашат само од нуклеарен конфликт.

Според него, САД владеат со Полска и се плашат само од нуклеарно оружје, чија употреба, како што тврди, ќе ја направи ситуацијата исклучително жешка.

Тој исто така нагласи дека треба да се преговара разумно, односно да се зборува за постигнување мир.

Пред извесно време тој посочи дека раководството на Украина треба да преземе чекори за прекин на војната, доколку не сака уништување на земјата и смрт на огромен број луѓе, пренесе Аваз.ба.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе