Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Кулеба: Акциите на руските сили ја прават апсурдна идејата за какви било мировни преговори

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба (Дмитро) изјави дека дејствијата на руските сили против Украина ја прават идејата за какви било мировни преговори апсурдна.

Кулеба рече дека Русија ја користи можноста за преговори како димна завеса за да продолжи со својата агресија и терор против Украина, во интервју за јапонската јавна телевизија NHK.

Тој додаде дека Украина ќе ја продолжи борбата за ослободување на своите територии од руските војници.

– Украина ќе продолжи да ја ослободува својата земја, да ги спасува луѓето од руските злосторства, тортура и страдање – рече Кулеба.

Вчера руските сили извршија напади во украинските региони Одеса, Дњепропетровск, Запорожје и Киев.

Украинската национална енергетска компанија Укренерго соопшти дека наметнала итни прекини на струја низ целата земја поради напад врз нејзината инфраструктура.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе