Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шестгодишно дете преживеало два дена под урнатините во Индонезија

Шестгодишно момче беше спасено од урнатините два дена по земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Западна Јава, Индонезија, при што загинаа најмалку 268 луѓе, изјави пожарникар вклучен во спасувањето.

Момчето Азја утрово беше пронајдено живо под урнатините на куќа во селото Нагрек во областа Цианџур, околу 40 часа по земјотресот, изјави пожарникарот Аман Ријанто.

„Сè уште дишеше. Фала му на Бога што беше жив и веднаш доби лекарска помош“, рече тој.

Меѓу загинатите во земјотресот има многу деца кои по часовите посетувале веронаука, рекоа властите.

Според Националната агенција за управување со катастрофи, околу 150 лица во Цианџур сè уште се водат како исчезнати. Повеќе од илјада луѓе се повредени. Земјотресот предизвика лизгање на земјиштето кое затрупа куќи и луѓе. Повеќе од 2.300 згради и домови беа оштетени во земјотресот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе