Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Поради руските ракетни напади врз Украина, половина Молдавија без струја

Руските ракетни напади врз енергетската инфраструктура на Украина предизвикаа затемнување во половина Молдавија, изјави денеска вицепремиерот Андреј Спину.

„’Молделектрика’ работи на обновување на снабдувањето со електрична енергија на повеќе од 50 отсто од земјата“, рече Спину.

Прекини на струја се забележани и во самопрогласениот регион Приднестровје, се вели во соопштението на Министерството за внатрешни работи.

Спину рече и дека денешната ситуација со прекини во електричната енергија се повторила бидејќи на 15 ноември и Молдавија претрпе прекин на струја по руските ракетни напади. Полицијата и молдавската компанија што снабдува електрична енергија на југот и во центарот на земјата побараа од луѓето да останат смирени.

Серија експлозии одекнаа претходно денеска во Киев, а експлозии се слушнаа и во регионите Днепропетровск и Миколаев, каде што беа пријавени неколку удари.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, потврди дека имало напад на клучна цивилна инфраструктура, а по експлозиите на некои места, дошло до прекин на електричната енергија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе