Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Медиумите: Талибанците го враќаат симболот на владеењето од деведесеттите

Талибанците претепале три жени и девет мажи пред неколку стотици луѓе на стадион во провинцијата Логар, јавуваат медиумите.

Како што се наведува, ова е продолжение на бруталната казна, која беше симбол на владеењето на талибанците во 90-тите години.

Канцеларијата на гувернерот на Логар ги покани „најдобрите студенти, муџахедини, старешини, племенски водачи и локални жители“ на стадионот во градот Пул Алам. Поканата е испратена преку социјалните мрежи.

Осудените добија меѓу 21 и 39 удари со камшик кога беа осудени за прељуба во локалниот суд, изјави еден функционер од канцеларијата на гувернерот, кој инсистира на анонимност.

Официјалните лица рекоа дека неколку стотици луѓе биле сведоци на камшикувањето и дека било забрането фотографирање и снимање на казната.