Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Украинците се подготвуваат да ја преживеат најлошата зима во својот живот

Руските систематски и повторени напади врз енергетската и грејната инфраструктура на Украина – од кои последниот ги вклучи најтешките ракетни напади во речиси деветмесечната војна – доведоа до редовни прекини на струја во некои од најголемите градови во земјата.

Во помалите градови електричната енергија е наизменично и под постојана закана од удари со ракети и беспилотни летала со долг дострел, кои станаа вообичаени во последните два месеца од руската војна против Украина.

По неодамнешните широкораспространети напади, речиси половина од енергетскиот систем на земјата е оневозможен, изјави украинскиот премиер Денис Шмихал на состанокот со Европската комисија во петокот, пренесува NPR.

„Русија се обидува да ги надомести загубите на бојното поле со ракетни напади врз цивилната критична инфраструктура“, ​​рече тој.

Украинскиот државен мрежен оператор „Укренерго“ објави дека 40 отсто од Украинците се соочуваат со тешкотии поради оштетување најмалку 15 големи електроенергетски центри во целата земја.

Предупредувајќи дека прекините на електричната енергија може да траат од часови до денови, мрежата рече дека „отпорноста и храброста се она што ни треба оваа зима“.

Во соопштението „Укренерго“ наведува дека „илјадници километри клучни високонапонски линии не работат“, што ја погодува целата земја. Таа објави фотографија од трансформаторската станица, која беше уништена од руски проектил, оставајќи околу 400.000 луѓе без струја. Според извештајот, „сега има десетици такви трансформатори во електроенергетскиот систем. Оваа опрема не може бргу да се замени“.

Украинското Министерство за енергетика се обидува што побргу да ја санира оштетената инфраструктура.

„Русија се обидува да ги уништи сите синџири за снабдување со енергија. Производствените капацитети – особено термоцентралите – дистрибутивни системи и далноводи“, се вели во писмената изјава на Министерството за енергетика пред последните напади.

Нападите ги оставија жителите и деловните субјекти да бараат генератори на гас и огревно дрво.

Непрофитните хуманитарни организации, Обединетите нации и западните сојузници почнаа да вклучуваат зимска облека, дебели ќебиња и опрема за греење во пратките во земјата.