11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вучиќ најавува пеколна есен – „Нема смисла становите во становите да биде 24 степени, не е нормално“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека доаѓа пеколна есен, а струјата денеска на берзата во регионот е 440 евра за мегават час.

“Цените во моментов не се нормални. Седум или осум пати повисоки од нормалните цени. Затоа Германците донесоа одлука ниту еден стан да не биде потопол од 19 степени. Тоа е сериозна земја, мора да внимаваме што прават. Бесмислено е да се има 23 или 24 степени, тоа не е нормално.Немаме проблем со гас во моментов, но сакам да ни обезбедам доволно струја.Ама уште немаме одговор од Русите за ТО Панчеви и ТО Зрењанин Ако го наполниме со гас, ќе ни направи струја „Ова се огромни заштеди, на само еден степен постудено греење. Со овие заштеди обезбедуваме вишок гас и за другите делови на Србија“, рече тој.

Вучиќ вели дека со Бугарите и Романците бил склучен договор за увоз на јаглен, но дека поради разни оправдувања се вратил назад.

„И јагленот отиде во рајот. Се сеќавате кога сите бараа да се укине јагленот. И сега им велам фала богу што го имавме тоа „ѓубре“. Не ги ни слушав за литиумот, но сепак го сметам за мојата најголема грешка Направивме голема грешка.Ние сме единствениот народ кој се откажа од својата нафта,кој беше принуден од странски служби со лаги преку медиумите да се откаже од богатството.Тоа е класичен пример како странските служби успеаја да уништат нешто што можеше да биде квантен скок за Србија… Се караа меѓу себе дали тоа ќе го направи Рио Тинто или некоја друга компанија. Затоа што нашиот литиум е со највисок квалитет“, рече Вучиќ.

Вучиќ посочува дека нема да инвестира во народот и да лаже.

„Јас се напаѓам себе си, а не моите политички противници. Можете точно да видите како, како совршена бура, сè беше доведено до точка да ви ја распарчи државата. Се уште се јадам до ден-денес поради таа одлука. Цела Лозница можеше да процвета.Цела Мачва.Можеа дека имаат буџет од 200 милиони евра,дека џабе фрлаат пари.И дека наместо вистинските 80.000 луѓе што ги имаат, имаат 150.000 луѓе.Треба да ја прашате следната влада ако одлуката за забрана за ископ на литиум е конечна“, рече Вучиќ.

Вучиќ додава дека годишната инфлација ќе биде околу 9,8 отсто, а пензиите ќе се зголемат за 22 отсто.

„Не заборавајте дека ова е трета година на Ковид и година на војна. Па, земјоделците се во право. Дали сте ја виделе таа флота трактори пред зградата „Бановина“ во Нови Сад. Новите Фергусонови што ги субвенциониравме Бев навистина горд, но тие се во право за цената на вештачкото ѓубриво, но тоа зависи од цената на гасот“, рече Вучиќ.

Тој рече дека дури 69 отсто од субвенционираното гориво за земјоделците отишло во канистри и додаде дека тоа укажува на шверц.

„Не велам дека тоа се само земјоделци, туку измамници. И сите сакаат да ја нападнат државата, но ние мора да ја браниме. Јас ви ја кажувам апсолутната вистина. Вие велите дека е лесно да се изгради автопат. Еве јас ги донесе податоците.Прво треба да извршиме експропријација И сега имаш парцела,а ние правиме автопат таму.И сега е земјоделско земјиште,и си го пријавил,еве ќе ти покажам стотици примери И врз основа на тоа плаќаш данок.Вредноста на тоа земјиште се проценува на 10.000 евра и на тоа плаќаш данок на имот.И плаќаш десет години и не се буниш.И кога ќе дојде државата и ќе понуди 10 проценти повеќе, барате 10 пати повисока цена“, објасни Вучиќ.

Вучиќ праша како да се реши тоа прашање и предупреди дека многу луѓе незадоволни од цената се обраќаат кај политичарите за да протестираат.

„Чекај луѓе, Милош Велики спасил 80 луѓе досега. Апелирам до луѓето да си ја сакаат државата. Да немаат маќеа кон неа, само да ја сакаат. И да сфатат дека не секој протест е нешто што мораме нужно поддршка. „Некогаш луѓето се во право, понекогаш вистината е некаде на средина. Не можам повеќе да го поднесам распадот на државата и никој нема да плаќа даноци и да издава фискални сметки“, потенцира Вучиќ.

Јас додека живеам нема да прифатам неработна недела, кој сте вие ​​да ги малтретирате тие три отсто луѓе кои сакаат да работат во недела“, рече Вучиќ.

Вучиќ вели дека протестот на земјоделците ќе заврши со компромис, а овие луѓе не се професионални штрајкувачи.

„Овие се домаќините, ќе бидат малку позадоволни, сепак незадоволни. Ние допрва ќе бидеме незадоволни“, рече Вучиќ.

Тој порача дека во Србија нема да има стагфлација, што, како што наведе, е главна тема на Запад.

„Немаме проблеми со работната сила. Немаме проблеми ниту со странските директни инвестиции“, додаде тој.

Вучиќ вели дека државата ги ограничила цените на пелетите, а имало и забелешки за работата на Србијашум.

Тој рече дека инфлацијата ќе забави поради цената на нафтата и зголемувањето на референтната каматна стапка.