16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Се преврте чамец на Флорида, две лица се удавија

Најмалку две лица се удавија, а осум се извлечени од морето откако денеска се преврте чамец во близина на Флорида Кис во Флорида, соопшти американската крајбрежна

Спасувачките екипи трагаат по непознат број луѓе во водата, се додава во соопштението.

„Добивме извештаи за луѓе во водата – по што започна опсежна потрага по областа по море и воздух“, рече офицерот на крајбрежната стража Никол Грол, додавајќи дека е можно повеќе од еден брод да се превртеле или потонале.

Таа рече дека агенцијата допрва треба да го утврди потеклото на жртвите и околностите што довеле до несреќата.

– Се обидуваме да ги извадиме луѓето од водата и да се погрижиме да ги спасиме сите, а потоа ќе дојдеме до тие прашања – рече Грол.

Ки Вест и другите острови што го сочинуваат долниот крај на архипелагот Кис лежат на околу 145 километри од северна Куба, каде што многу мигранти се обидуваат да ги преминат теснецот на Флорида и да стигнат до брегот на САД со често преполни чамци.