16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Не важи за мажи: Една намирница кај жените го намалува стресот

Новото истражување покажа дека рибата ја намалува депресијата за 25 отсто, но само кај жените.

ако сте еден од оние кои деновиве се чувствуваат депресивно, што не е невообичаен проблем, време е почесто да јадете риба и морски плодови, особено туна.

Научниците ја издвоија туната, а таа треба да биде на чинија најмалку два пати неделно. За жал, рибата нема никакво позитивно влијание врз расположението на мажот. Објавена студија вели дека омега-три масните киселини имаат посебен ефект врз жените поради хормоните естроген и прогестерон, односно мозокот подобро функционира.

Рибите не влијаат на расположението кај мажите

Институтот во Австралија пет години следел 1.400 жени на возраст од 26 до 36 години. Снимале што јаделе и како се чувствувале. Дури и со фактори како што се пушењето, зголемувањето на телесната тежина, вежбањето, консумирањето алкохол, образованието и статусот на вработување, се покажа дека рибата има позитивен ефект врз депресијата.

Можеби ќе ве интересира

Откриено зошто мажите никогаш не велат „НЕ“ на сексот, дури и кога не им е до тоа

M T

Жените отворено проговорија за тоа колку партнери имале, а ние мислевме дека мажите се фалбаџии

M T

Жените сакаат да го слушаат ова од мажите за време на водење љубов

M T

Во Иран егзекутирани три жени за убиство на нивните сопрузи

M T

Приведен пробиштипјанец кој мамел жени од Битола, следува соодветна пријава

M T

Еве зошто на жените им треба повеќе сон од мажите

M T