26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Природен напиток кој се вари максимум 4,5 часа, го пијат наместо вода и е добар за притисокот

Еден вид природен пијалок, кефирот е ферментиран производ и се состои од ензими и микроорганизми. Конзумирањето на овој напиток може да ви помогне да решите многу здравствени проблеми.

Самиот кефир изгледа како зрна, но не е навистина вистински зрна. Овие зрна кефир, кои подоцна се користат за производство на пијалок наречен кефир, се состојат од млечна киселина, стептокок, микрокока, габи и бактерии.

Она што е исто така важно е дека кефирот може да биде воден, но и млечен, а тоа е оној кој најчесто го консумираме.

На прво место се бори за здрава цревна флора, што е половина од здравјето, но ова е само почеток на благотворните својства што ги дава кефирот. Го намалува ризикот од воспалителни процеси во организмот, одличен е за детоксикација, но и за слабеење. Се бори и со алергии, анемија, гастритис, чир на желудникот, мрзелива столица, висок крвен притисок и одредени иритации на црниот дроб.

Се вари побрзо од млекото

Кефирот може да се пие во прилично големи количини – до 1,5 литри дневно, а полесно и побрзо се вари од млекото – додека зовриеното млеко се задржува во стомакот околу седум часа, кефирот од обезмастеното млеко се задржува 4,5 часа. од обезмастено млеко 3 часа. Терапевтскиот ефект на кефирот се должи на неговата микрофлора, односно кефирските зрна и млечната киселина која оди со нив.

Можеби ќе ве интересира

Еве зошто е поздраво кафето без млеко и шеќер

M T

ЧУВАЊЕТО НА МЛЕКО ВО ВРАТАТА ОД ФРИЖИДЕРОТ Е ГОЛЕМА ГРЕШКА: Кога ќе ја видите причината, НИКОГАШ нема да го повторите тоа

M T

Не секој сака да пие млеко: Со помош на неколку вкусни оброци ќе го надополните калциумот како од шега

M T

ОВДЕ СИТЕ ГРЕШИМЕ – Има вистинско време за јогурт и кефир, во спротивно НЕ КОРИСТАТ НИКАКО

M T

ДАЛИ ИМАТЕ НЕСОНИЦА? Ако испиете шолја млеко со овие 3 ПРИРОДНИ состојки, ќе заспиете како бебе

M T

Исплатени 255,9 милиони денари за субвенции за произведено и предадено млеко и за женски приплодни маторици

M T