16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Нема да верувате колку милениците позитивно влијаат на вашето здравје!

Со раширената глобална пандемија, неколку природни катастрофи, економски рецесии и многу други кризи, чувствата на анксиозност, депресија и осаменост значително се зголемија.

Затоа, многу луѓе одлучија да посвојат домашни миленици, а различни студии покажаа позитивни здравствени ефекти од поседувањето миленичиња и дружењето со животни.

Го намалуваат стресот и анксиозноста

Животот со животни може да доведе до ослободување на смирувачки ендорфини како што е окситоцинот, кој може да стимулира социјална поврзаност, релаксација и доверба. Ова може да се случи кога поминувате време со животни или дури и само контакт со очите. Истражувањето за взаемниот вид помеѓу луѓето и нивните кучиња покажало зголемување на нивото на окситоцин кај двата вида.

Животните можат да служат како постојано присуство, да ги утешуваат и поддржуваат луѓето во периоди на зголемена анксиозност, депресија или осаменост. Луѓето се помалку под стрес кога извршуваат тешки задачи кога е присутен нивниот миленик отколку кога е таму пријател или брачен другар.

Домашните миленици обезбедуваат чувство на сигурност и рутина што обезбедува емоционална и социјална поддршка на луѓето со долготрајна ментална болест. Само 10 минути интеракција со животните може да предизвика значително намалување на кортизолот, главниот хормон на стрес. Поради нивните придобивки за менталното здравје, терапевтските кучиња често се користат за да им помогнат на ветераните да се справат со посттрауматско стресно нарушување, како и да ги смират децата со аутизам.

Тие поттикнуваат поактивен животен стил

Имањето куче води до зголемена физичка активност која се покажа дека го подобрува вашето расположение, ги ублажува симптомите на депресија и ја зголемува самодовербата. Едно истражување покажа дека сопствениците на кучиња кои редовно шетаат кучиња биле физички поактивни и помалку дебели од оние кои немаат домашно милениче. Прошетката со домашни миленици промовира ангажираност и придржување кон редовни физички активности. Зголемената физичка подготвеност ги подобрува факторите поврзани со здравјето на срцето, функционирањето на симпатичкиот нервен систем, крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта и нивото на холестерол.

Го намалуваат крвниот притисок и холестеролот

Се верува дека имањето домашно милениче го намалува крвниот притисок и холестеролот. Ова може да биде поврзано со зголемена физичка активност, но може да биде поврзано и со придобивките за менталното здравје од поседувањето домашно милениче.

Го намалуваат ризикот од автоимуни болести

Децата кои растат во домаќинства со домашни миленици, особено кучиња, имаат помал ризик од развој на автоимуни болести како што се астма или алергии. Различни микроорганизми во човечкиот гастроинтестинален тракт го формираат она што е познато како микробиом, што има големо влијание врз здравјето и болестите. Животот со домашни миленици може да го зголеми богатството и разновидноста на микробиомите, што може да ја намали веројатноста детето да развие алергии (поврзани со неговиот дом) за 33%.

Домашните миленици често носат различни микроби од надворешниот свет во нашите домови, учејќи ги нашите тела уште од рана возраст како да реагираат на одредени бактерии. Се покажа дека сопственоста на кучиња го подига нивото на 56 различни класи на бактериски видови во затворена средина, додека мачките имаат засилено 24 категории бактерии.

Можеби ќе ве интересира

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

M T

Само 1 ден на море може да го подобри здравјето: Ова се петте ефекти на морската сол

M T

Користењето на телефонот пред спиење влијае на вашето здравје: Оваа навика и не е толку безопасна како што изгледа

M T

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТОПЛОТЕН БРАН – Еве како да се заштитите од можни здравствени компликации во следните неколку дена

M T

Како краставиците влијаат на вашето здравје: Тие содржат влакна, витамини и МНОГУ вода

M T

СЗО: Сипаниците се умерен ризик за јавното здравје

M T