14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Масовно пукање во Канада – има загинати, напаѓачот е уапсен

Неколку лица загинаа во масовно пукање во канадската провинција Британска Колумбија, објавија локалните медиуми. Полицијата претходно издаде итна тревога за повеќекратни престрелки во градот Ленгли и побара од жителите да останат внимателни и подалеку од областа каде што се случи инцидентот.

„Повеќе сцени со пукање во центарот на Ленгли со еден инцидент во поширокото градско подрачје со жртви од случајни минувачи“, се вели во предупредувањето испратено до мобилните телефони во Британска Колумбија.

Портпаролот на кралската канадска коњичка полиција изјави за канадската телевизија CBC дека неколку луѓе се убиени, но не прецизираше колку.

Жртвите биле бездомници, јавува CBC. Напаѓачот е уапсен.