22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Столтенберг: Продолжуваме да испорачуваме оружје на Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека членките на aлијансата ќе продолжат да ја снабдуваат Украина со тешко оружје и системи со долг дострел.

Столтенберг на прес-конференција рече дека очекува членките на самитот на НАТО да се договорат за нов пакет помош за Киев.

„Исклучително сме фокусирани на зајакнување на поддршката“, рече генералниот секретар на НАТО.