Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне и во текот на ноќта. На места врнежите ќе бидат поројни и пообилни (над 20л/м2) проследени со локална појава на грмежи и засилен ветер.

Поради продор на постудена воздушна маса, во недела на планините и на некои повисоки места претежно во северните делови, врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер (над 60 км/час).

Дневните температури позначително ќе опаднат, особено во северните делови.

Прогноза за 04.04.2021
Минимална температура: 2°C до 8°С
Максимална температура: 6°C до 13°C
Oблачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. На места врнежите ќе бидат поројни и пообилни. Поради продор на постудена воздушна маса, на планините и на некои повисоки места претежно во северните делови, врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер (над 60 км/час).

Прогноза за 05.04.2021
Минимална температура: -2°C до 4°C
Максимална температура: 10°C до 17°C
Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

Прогноза за 06.04.2021
Минимална температура: -2°C до 5°C
Максимална температура: 12°C до 19°C
Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер претежно од јужен правец.

Можеби ќе ве интересира

Невреме, па пеколни температури – Метеоцентар со детална прогноза за празниците

CENTAR MKD

УХМР издаде метео предупредување: Студен бран со ветер, дожд и снег низ Македонија

CENTAR MKD

Зимата полека ќе се “скрши” – Метеоцетар со нови најави за времето и детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD