-2 C
Скопје
22. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Свет

ФБИ отвори 160 истраги за нападот врз Капитол

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) отворило 160 истраги за минатонеделниот напад врз американскиот Конгрес во Вашингтон од приврзаниците на претседателот Доналд Трамп.

Помошник-директорот на ФБИ, Стивен Д’Антуоно, изјави дека тие досега обезбедиле 100.000 видеа и слики како докази во постапките.

Обвинителот на градот Вашингтон, Мајкл Сервин, изјави дека 70 обвиненија се веќе поднесени, а очекува дека на крајот ќе има повеќе стотици.