8 C
Скопје
3. декември 2020
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

фото Pixabay

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè до добивање на резултатот.

Доколку резултатот е позитивен, самоизолацијата продолжува.

Ова се предвидува со новите измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, што Собранието вчера вечер ги усвои.

За прекршителите на овој член од Законот предвидена е казна од 50 евра.

МАРКЕТИНГ

Можеби ќе ве интересира

Ситуацијата во Србија излезе од контрола: 65 починати, над 6.000 заразени – Пред Нова година нови мерки

CENTAR MKD

Доктор појаснува: Кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

CENTAR MKD

Дневна статистика: 1093 новозаразени, 28 починати од коронавирус за еден ден во Македонија

CENTAR MKD