14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

Владата на Заев ќе им помогне на компаниите за исплата на плати – Помош од 14.500 до 21.700 денари за секој вработен во компанија која трпи загуби од коронавирус кризата

Четвртиот пакет е директна помош за економскиот и социјален сектор.

Прва мерка поддршка за исплата на плати, која продолжува да важи за октомври, ноември и декември. Новост во оваа мерка ќе биде одредена скалесто, колку што е поголем падот на компаниите толку ќе биде поголема помошта на граѓани.

Поддршката ќе изнесува од 14-500 денари до 21.700 денари, во зависност од загубите кои ги има компанијата, најави премиерот Зоран Заев.

Ќе бидат поддржани 250.000 работни места, а ќе бидат импутирани 70 милиони евра, рече Заев.

Можеби ќе ве интересира

(Фотогалерија) Заев: Милиони срца на секој натпревар биеја во ист ритам за македонската фудбалска репрезентација!

CENTAR MKD

Премиерот Заев прими претставници на новоформираната Регионална боксерска лига: Спортот е најдобра афирмација на земјата, развојот на македонскиот бокс во нагорна линија

M T

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

M T

Заев од Брисел: Португалскиот предлог нуди решение, Бугарија и ЕУ да ги исполнат очекувањта на граѓаните

CENTAR MKD

Заев од Брисел: Ќе одам и во Софија, ги користам сите дипломатски канали

CENTAR MKD

Заев: СДСМ е фаворит на локалните избори

CENTAR MKD