Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија Спорт Во тренд...

(Фотогалерија) Заев: Милиони срца на секој натпревар биеја во ист ритам за македонската фудбалска репрезентација!

Македонскиот фудбал е национална гордост. Милиони срца на секој натпревар биеја во ист ритам за македонската фудбалска репрезентација, напиша македонскиот премиер Зоран Заев по вечерашниот наптревар меѓу Македонија и Холандија во кој нашата земја беше поразена со 3:0 од моќниот противник.

– Благодарност до сите наши навивачи, покажавме што значат гордост и европски манири среде Европа. Европа знае, Европа виде – 🇲🇰 е тука, гласна, силна, на терен и на трибини. Еден тим, една држава, едно општество.

Благодарност и до УЕФА за одличната организација и за професионалниот однос кон нашата репрезентација. Се вложивме сите во спортот, навивавме заедно, се исправивме против омразата. Покажавме заедништво и обединетост.

Од сѐ срце упатувам честитки до сите македонски репрезентативци за радоста и гордоста што ни ја приредија. Нека пласманот на ова Европско првенство биде само почеток на многуте интернационални успеси, напиша премиерот Зоран Заев, кој заедно со холандскиот колега Марк Руте ги бодреа своите фудбалери од Амстердам.

Можеби ќе ве интересира

Премиерот Заев и генералната секретарка на ОБСЕ, Шмид: Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 е признание за политиките на соработка и дијалог

M T

Премиерот Заев ќе го отвори Самитот на Западен Балкан во организација на лондонски „Економист“

M T

Заев: Заедно направивме многу, одберете го најдоброто за вас, за вашата општина и нашата татковина

M T