Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Закажана вонредна Владина седница во 16:30 часот – Се олабавуваат мерките, се разгледува можност за отворање на моловите, кафичите, рестораните…

Денеска, (вторник, 12.5.2020 година), со почеток во 16:30 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи седница.

Неофицијално ќе се зборува за олабавување на мерките, како отворање на моловите, автошколите, едукативните и спортските центри оваа недела, а од следната недела и отворање на рестораните и кафе баровите на отворени летни тераси.

Истовремено Centar.mk дознава дека засега полицискиот час останува од 19 часот па се до 5 часот наутро, но во следните две недели повторно ќе биде отворено ова прашање на еден од наредните состаноците на Комисијата за заразни болести, која всушност е клучна при предлагањето на рестриктивните мерки за заштита од коронавирус.

За заклучоците од седницата ќе информираме дополнително, штом ќе биде завршена.

Следете ги најновите вести поврзани со коронавирусот ситуацијата и олабавувањата на мерките преку www.centar.mk.

Можеби ќе ве интересира

Од компликации од ковид починаа 36 годишен скопјанец и 41 годишен битолчанец

CENTAR MKD

Холанѓаните “обучуваат” пчели да ја “насетат” короната

CENTAR MKD

Нов сој на коронавирусот стигна до Европа: Што се знае за него?

CENTAR MKD