Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Трет случај на заболен од коронавирус во Хрватска

Трет случај на заразен од коронавирусот е регистриран во Хрватска, соопштија властите, посочувајќи дека заразениот маж е сместен во болница во Риека, а работел во Парма во Италија.

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош денеска изјави дека досега се направени 87 анализи.

Инаку денеска беше потврден и првиот случај на коронавирус во Македонија. Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција изјави дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец.