Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Три земјотреси во Албанија за два часа

Албанија денеска ја погодија три земјотреси во периодот од 10 до 12 часот предизвикувајќи паника кај населението. Двата земјотреса биле со јачина од 3,5 степени според Рихтер, а третиот бил послаб.

Епицентрите на земјотресите биле недалеку од Тирана, а земјотресот бил почувствуван и во Драч.

Првичните извештаи од местото на настанот велат дека немало материјална штета, но луѓето во паника ги напуштиле своите домови.