Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Хрватска доби зелено светло за Шенген

Европската комисија ѝ даде на Хрватска зелено светло за влез во Шенген.

Одлуката би требала да биде објавена денеска, јави „Блумберг“, повикувајќи се на извори од Брисел.

За одлуката ќе расправа и Советот на Европа.

Претходно, хрватските европарламентарци ја повикаа ЕК да ја потврди подготвеноста на Хрватска за Шенген./Makfax

error: Соддржината е заштитена.