Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Еден осуден, повеќе приведени по упадот во „РТС“

Прекршочниот суд во Белград изрече казна до 30 дена затвор за 19-годишно момче поради кршење на Законот за јавен ред и мир, а во врска со синоќешниот упад во зградата на Радио Телевизија Србија.

Претседателот на судот, Милан Маринковиќ изјави за „Танјуг“ дека момчето е одудено по итна постапка поради прекршок за „дрско и безобрано однесување извешено во група“.

Тој веднаш ќе биде упатен во затвор на извршување на казната, бидејќи жалбата на оваа одлука не го одложува извршувањето, но осудениот има право на жалба.

Мариновиќ напомена дека уште четири лица се приведени во судот и до крајот на денот треба да биде донесена одлуката за нивните случаи.

Во тренд…