Секогаш во средиштето на збиднувањата...

КАКО НОВИ: Направете ја оваа смеса и брзо и лесно исчистете ја фугата помеѓу плочките

Веројатно често купувате скапи детергенти како би го исчистиле својот дом. Но, тие можат да бидат многу опасни. Направете сами дома одличен избелувач за фугата помеѓу плочките во купатило или кујна.

Плочките, после оваа постапка, ќе изгледаат како нови.

Направете ја следната смеса:

– 7 чаши вода (1,5 литри)
– 1/2 чаша сода бикарбона
– 1/3 чаша сок од лимон
– 1/4 чаша алкохолен оцет

Содата растопете ја во 1,5 литри вода. Додајте сок од лимон и на крај полека ставете го оцетот. Причекајте малку додека не се соедини смесата.

Откако тоа ќе се случи со четка истријте ги фугите помеѓу плочките и ќе видите како фугите стануваат бели, а плочките го добиваат оној свеж и обновен изглед.

error: Соддржината е заштитена.