Секогаш во средиштето на збиднувањата...

По четиригодишна операција, разбиена банда која низ Европа шверцувала артефакти со непроценлива вредност

Уметнички предмети во вредност од 40 милиони евра биле пронајдени за време на меѓународна четиригодишна полициска операција во Италија, Шпанија, Германија и Велика Британија.

Во таа ситуација 23 лица биле уапсени, соопшти „Европол“ во средата.

Повеќе од 250 полицајци истовремено извршиле претрес во 40 куќи во италијанските региони Сицилија, Калабрија, Пиемонт и Апулија, како и во Енинген во Германија, Лондон во Велика Британија и Барселона во Шпанија и заплениле околу 25 000 уметнички предмети.

Полициската операција траела четири години, а станува збор за артефакти кои претежно биле ископани во Италија и продадени во аукциски куќи во Германија.

Криминалните групи кои се занимавале со ваков вид трговија имале соработници во Барселона и Лондон и од страна на европската полиција биле опишани како многу добро организирани.

Операцијата се смета за една од најголемите досега кога станува збор за шверцот на артефакти од Италија.

Во тренд…