Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Од утре снег – еве каде ќе се формира снежна покривка

Од утре снег – еве каде ќе се формира снежна покривка

Утре ќе има локални врнежи од снег, особено претпладне во западните делови, каде на повеќе места ќе се формира и снежна покривка.

Под влијание на северно струење температурите значително ќе опаднат.

Од вторник до петок над нашето подрачје ќе се задржи студена и сува воздушна маса, така што ќе преовладува стабилно и студено време со ниски утрински и дневни температури.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе