11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Во Македонија не е регистриран случај на мајмунски сипаници

Во Македонија нема регистрирано случај на мајмунски сипаници.

Mинистерот за здравство Беким Сали oбјави дека Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање на овие сипаници.

„Има доволно тестови за евентуална појава на сипаници. За вакцините, од националниот кородинатор за имунизација имам потврда дека во државата имаме на располагање вакцини доколку се појави случај“, изјави Сали.

На денешната седница на Комисијата за заразни болести ќе се дискутира и за мајмунските сипаници.

Можеби ќе ве интересира

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T

Прв смртен случај во Лос Анџелес од мајмунски сипаници

M T

Македонија ќе купи од Франција опрема за противвоздушна одбрана

M T

СЗО: Забавува епидемијата со мајмунски сипаници во Европа

M T

Михаел Рот денеска во Македонија на средби со државниот врв

M T

Бразил го потврди првиот случај на мајмунски сипаници кај куче

M T