5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » маска
Здравје

Еве што треба да знаете за тоа како се шират мајмунските сипаници – И дали треба да носите маска

M T
Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) предизвика значителна конфузија за мајмунските сипаници во изминатата недела откако првпат ја објави, па ја избриша...
Свет

20 години бил во бегство поради убиство, а уапсен бидејќи не носел маска во продавница

M T
Полицијата во Варшава уапси маж осуден за убиство, кој дваесет години е во бегство, бидејќи не носел маска во продавница, изјави во вторникот портпаролката на...
КоронавирусСвет

Јапонските научници смислиле маски што светат доколку лицето што ќе ја носи е позитивно на корона

M T
Јапонски научници објавија дека со помош на антитела од ној создале заштитни маски што светат под ултравиолетова светлина, со што се овозможува да се утврди...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев од Гевгелија: Мицкоски се покажа дека не е ништо друго освен маската на Груевски

M T
Стари режимски кадри и нова иднина не одат заедно! Не може луѓе свртени кон минатото да реализираат иднина. Додека не се реформира, ВМРО-ДПМНЕ не може...
МозаикЗдравјеНаправи Сам

Ова може да биде интересно и корисно: Направете маска за лице со лимон и банана

M T
Правењето маска за лице дома може да биде интересно затоа што сами сте направиле корисен производ. Ако се прашувате каква маска би можеле да направите,...
Свет

САД: Жена уапсена во авион откако одбила да стави маска

M T
Патничка со авиокомпанијата „Американ ерлајнс“ е уапсена во авион во Њу Орлеанс откако одбила да носи маска, соопштија локалните власти. Инцидентот се случил на аеродромот...
Свет

Франција ги укинува полицискиот час и носењето маски на отворено

M T
Франција в недела (20 јуни), ќе го укине задолжителното носење маски на отворен простор и ќе стави крај на воведениот осуммесечен полициски час со цел...
КоронавирусCentar

Доктор појаснува: Кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

CENTAR MKD
„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Казни за 983 лица затекнати без маска

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да...
Свет

(Видео) Бајден цел на критики откако ја извади маската и се накашла во раката

CENTAR MKD
Гестот на кандидатот за претседател на САД, Џозеф Бајден стана вирален откако на собирот во Невада ја тргна заштитната маска од лицето и се искашла...
КоронавирусМакедонијаТОП ВЕСТИ

Казни за 701 лице за неносење маски

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие (6/7.10.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се...
КоронавирусСветТОП ВЕСТИ

Од денес маските задолжителни во германскиот Бундестаг

CENTAR MKD
Поради сегашната епидемиолошка состојба, претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле наложи обврска да се носи маска во германскиот парламент. Таа обврска стапи на сила денес,...
Свет

Хрватска пратеничка отстранета од седница – одбила да стави маска

CENTAR MKD
Претседателот на хрватскиот Сабор, Гордан Јандроковиќ, ја отстрани пратеничката Каролина Видовиќ-Кришто од седница затоа што одбила да стави заштитна маска. Таа побарала од Националниот штаб...
МакедонијаВо тренд...

701 казна за неносење маска во изминатото деноноќие

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие (19/20.09.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистриран е...
КоронавирусМакедонијаТОП ВЕСТИ

Казнети 1.068 лица за неносење маска

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие казнети се 1.068 лица за неносење заштитна маска на територија на целата држава, соопшти МВР. На 125 лица им се...
КоронавирусНаправи СамВо тренд...

Чини помалку од 5 денари: Направете сами заштитна маска за само 2 минути

CENTAR MKD
Еве начин како сами да направите заштитна маска од хартиени салфети за само 2 минути.Потребни ви се: хартиени салфети, гумички за тегла и селотејп. Начинот...
КоронавирусНаправи Сам

Направете сами заштитна маска за само 2 минути

CENTAR MKD
Еве начин како сами да направите заштитна маска од хартиени салфети за само 2 минути.Потребни ви се: хартиени салфети, гумички за тегла и селотејп. Начинот...