22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТМОЗАИКSHOWBIZ

Даниел Крег сè уште на врвот на листата најплатени актери

M T
Даниел Крег веќе втора година по ред е најплатениот актер во светот благодарение на „Нетфликс“, кој ги презеде претстојните две продолженија на крими-трилерот „Нож во...
БИЗНИС

САД ги ставија „Тенсент“ и „Алибаба“ на листата на „озлогласени пазари“

M T
Сајтовите за е-трговија управувани од кинеските компании „Тенсент“ и „Алибаба Груп“ се ставени на американската листа на озлогласени пазарни ентитети кои наводно продаваат или олеснуваат...
ТЕМАМОЗАИК

Објавена листа на најпаметните и „најглупавите“ народи: Еве каде се македонците

M T
Во медиумите се појави карта на Европа, која ги открива просечните вредности на коефициентот на интелигенција за сите европски нации. Мапата многу сликовито покажува како...
МАКЕДОНИЈА

ОРМ: Неопходно е дополнување на листата на дејности кои имаат право да работат во недела, а минималната плата треба да се зголемува постепено

M T
Организацијата на работодавачи на Македонија, како единствен репрезентативен претставник на бизнисот во трипартитниот социјален дијалог, ја подржува програмската определба на Владата за постепено достигнување на...