30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
БИЗНИС

САД ги ставија „Тенсент“ и „Алибаба“ на листата на „озлогласени пазари“

Сајтовите за е-трговија управувани од кинеските компании „Тенсент“ и „Алибаба Груп“ се ставени на американската листа на озлогласени пазарни ентитети кои наводно продаваат или олеснуваат продажба на фалсификувани стоки.

Списокот опфаќа 42 онлајн пазари и 35 физички пазари за кои е пријавено дека се вклучени или ја олеснуваат трговијата со фалсификувани трговски марки или пиратеријата на авторски права, објави Си-ен-би-си, повикувајќи се на соопштение од Канцеларијата на трговскиот претставник на САД (USTR).

Според соопштението на USTR, на листата се вклучени и „Алиекспрес“ и екосистемот за онлајн шопинг „Вичет“, два големи кинески интернет пазари кои наводно дозволуваат продажба на фалсификувани стоки.

Можеби ќе ве интересира

Мечка во САД нападнала момче во двор

M T

Џефри Сакс: Зад саботажата на „Северен тек“ можеби стојат САД и Полска

M T

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

M T

САД, Јапонија и Јужна Кореја со осуда за истреланата балистичка ракета: Тоа е неприфатливо

M T

САД се огласија за државјанството на Едвард Сноуден

M T

Може да се појават здравствени проблеми: Загревањето храна во пластични садови е штетно

M T