6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИКЉУБОВ И СЕКС

Ова е најголемиот НЕПРИЈАТЕЛ на бракот и врските

Парите и сексот се најчестите причини за развод, покажуваат студиите. Но, терапевтите и другите психолошки експерти сметаат дека таквата статистика не дава реална и целосна слика.

Тие веруваат дека раскинувањето на врските е предизвикано од друг проблем, со кој сите порано или подоцна сме се соочиле

Секоја љубовна врска е сложена приказна која има свои специфични правила и закони. Но, психолозите се согласуваат дека недоволната и несоодветна комуникација меѓу партнерите ќе има најголемо влијание врз нејзиното пукање.

„Експертите советуваат да научите да му кажувате на партнерот што ве мачи, дури и ако тоа значи дека на крајот може да се карате. ”

Ефикасната комуникација меѓу партнерите не значи само мирна размена на информации и чувства, туку и „слобода“ да имате квалитетна расправија со другата страна без да се плашите дека некој сериозно ќе се налути или ќе ве остави поради тоа.

Во светот се зајакнува и трендот на предбрачно советување, бидејќи терапевтите веруваат во дискусија за разликите на отворен начин.

Овој податок не е изненадувачки кога се знае дека партнерите на почетокот на љубовната приказна се многу пофлексибилни и подготвени да се прилагодат на потребите на другите отколку по долготрајна врска.

Во топ 5 причини за раскинување, психолозите вклучиле и недостаток на време за уживање во забавните активности, општо преоптоварување со работа и брзо секојдневие, недоволна желба за задоволство, како и прекумерна зависност од партнерот.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Мажите родени во овие три хороскопски знаци не сакаат брак

M T

После тоа, сè е полесно: Психолозите велат дека оваа година во БРАКОТ е пресвртница за многу парови

M T

Експертите на СЗО одлучуваат дали да воведат вонредна состојба поради мајмунските сипаници

M T

Гувернерот на Луганск: Имаме разочарувачки вести, непријателот влегува во градот

M T

Овие 5 работи треба да ги знаете за вашиот ПАРТНЕР пред да стапите во брак

M T

Најеминентните експерти откриваат дали на планетата и се заканува пандемија на мајмунски сипаници

M T