26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » долговечност
Centar Мозаик Здравје

ВКЛУЧЕТЕ ГО ВО ВАШАТА ИСХРАНА- Секојдневното консумирање на ова овошје промовира долговечност

M T
Ако сакате да посипете боровинки врз утринската чинија со овесна каша или јогурт, тогаш имате среќа. И покрај фактот дека овие бобинки се мали, боровинките...
Centar Мозаик

Овие три особини ги опишуваат луѓето кои живеат до 100 години – Едната е „ПОГУБНА“

M T
Јапонските научници спровеле големо истражување во кое учествувале 70 луѓе на возраст над 100 години чии когнитивни способности не биле нарушени, како и 1.800 луѓе...
Здравје

Откриена тајната на долговечноста – Овие 7 намирници може да го продолжат животот

M T
Конзумирањето здрава храна е клучно за зачувување на здравјето на целиот организам, од превенција и третман на коронавирусот до продолжен животен век, посочува познатиот руски...
Свет

Италијанците најдолговечни во ЕУ, најмногу стогодишници има во Трст

CENTAR MKD
Италијанците се најдолговечни меѓу жителите на земјите од Европската Унија, покажуваат податоците на „Евростат“, заводот за статистика на Европската унија, што ги пренесува дневниот весник...