26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

ВКЛУЧЕТЕ ГО ВО ВАШАТА ИСХРАНА- Секојдневното консумирање на ова овошје промовира долговечност

Ако сакате да посипете боровинки врз утринската чинија со овесна каша или јогурт, тогаш имате среќа.

И покрај фактот дека овие бобинки се мали, боровинките содржат многу хранливи материи кои можат позитивно да влијаат на вашето долгорочно здравје.

Антиоксидансите во боровинките го намалуваат ризикот од болести
Повеќето овошја и зеленчуци се моќен извор на полифеноли, антиоксиданси кои помагаат да се намали воспалението и да се борат против слободните радикали во телото. Ако телото е во средина на хронично воспаление, тоа е повеќе склоно кон развој на болести. Истражувањето заклучи дека полифенолите можат да го намалат оксидативниот стрес и воспалението, што пак го намалува ризикот од болести.

Особено, боровинките се преполни со антиоксиданси наречени антоцијани, за кои е познато дека ги намалуваат слободните радикали во телото кои водат до одредени болести како што се кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2, па дури и невролошки пад. Антоцијаните го носат и пигментот кој на боровинките им ја дава познатата богата сина боја.

Боровинките помагаат во намалување на лошиот холестерол
Еден од специфичните начини на кои боровинките можат да го намалат ризикот од болести е со намалување на нивото на ЛДЛ, лошиот холестерол, во крвта. ЛДЛ холестеролот е вид на холестерол кој се акумулира во артериите ако има премногу од него во крвта и нема доволно ХДЛ, добриот холестерол, за да го пренесе ЛДЛ назад во црниот дроб. Истражувањето објавено во The Journal of Nutrition покажа дека учесниците кои консумирале боровинки пријавиле 27 отсто пониски нивоа на LDL холестерол за само осум недели, намалувајќи го нивниот ризик од метаболички синдром и други ризици од кардиоваскуларни болести.

Боровинките се одличен извор на влакна
Многу видови бобинки се моќен извор на влакна. Според мрежата JAMA, консумирањето доволно диететски влакна е поврзано со помал ризик од болести и зголемена долговечност поради начинот на кој влакната го стабилизираат шеќерот во крвта и го намалуваат ЛДЛ холестеролот. Една студија дури покажа дека за секое зголемување од осум грама на диетални влакна, учесниците можеле да го намалат ризикот од смрт (како и случаи на срцеви заболувања, дијабетес и колоректален карцином) за помеѓу 5 и 27 проценти.

Влакната исто така заситуваат, што значи дека помагаат да се чувствувате посити подолго време. Американското здружение за срце препорачува најмалку 25 до 30 грама влакна дневно за оптимално здравје. Една чаша боровинки содржи околу четири грама влакна.

Боровинките имаат значителни количини на витамин Ц
Конечно, боровинките даваат голем поттик за нивото на витамин Ц во нашето тело – една чаша содржи околу 15 проценти од препорачаната дневна доза. Витаминот Ц делува како моќен антиоксиданс кој се бори против слободните радикали, а исто така има корисен ефект врз нервниот, имунолошкиот, коските, ‘рскавицата и крвниот систем.

Можеби ќе ве интересира

Евтино и навистина делува: Со овие трикови ќе ги избелите забите со овошје

M T

ВНИМАВАЈТЕ! ЈАГОДИТЕ СЕ ПРВИ НА ЛИСТАТА: Овие овошја и зеленчуци содржат најмногу пестициди!

M T

Овие три особини ги опишуваат луѓето кои живеат до 100 години – Едната е „ПОГУБНА“

M T

Исчистете го зеленчукот и овошјето од пестициди: Едно овошје е убедливо НАЈЛОШО

M T

Променете ја исхраната: Без лекови за лесно намалување на шеќерот во крвта

M T

ЛЕБ КОЈ ТОПИ МАСТИ – Првото јадење што го исфрлате од исхраната кога започнувате диета, но грешите

M T