22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Овие три особини ги опишуваат луѓето кои живеат до 100 години – Едната е „ПОГУБНА“

Јапонските научници спровеле големо истражување во кое учествувале 70 луѓе на возраст над 100 години чии когнитивни способности не биле нарушени, како и 1.800 луѓе на возраст од 60 до 84 години. Еве што открија.

Чаша ракија наутро, домашна храна, многу прошетки, малку чоколадо секој ден… Ова се само дел од одговорите што ги дадоа луѓето кои наполниле сто години кога ги прашале за тајната на нивната долговечност. Сите тие имаа свој посебен „трик“.

Се разбира, важен фактор се социо-економско-еколошките услови во нивната средина.

Но, дали нашата личност влијае и на нашата долговечност? Секако. Постојат некои особини поврзани со долговечноста…

Во тестот, тие ги бараа карактеристиките на „големите пет фактори на личноста“ (особини на личноста): совесност, екстравертност, невротичност, удобност и отвореност за искуства.

И резултатите ги потврдија нивните претпоставки. Личноста многу влијае на долговечноста.

Совесноста, екстравертноста и отвореноста за нови искуства се атрибути кои почесто се појавуваат кај сто (плус) годишници.Нашата претпоставка по истражувањето е дека комбинацијата на овие особини им помага на луѓето подобро да се справат со стресот, полесно да се прилагодат на новите ситуации што резултира со подобро здравје – објавија научници од Јапонија.

Набргу потоа, слична студија беше спроведена од друг тим на јапонски научници. Тие се фокусираа на карактеристиките кои го скратуваат животниот век и открија дека луѓето со изразен невротизам многу помалку го доживуваат својот 100-ти роденден.

Јапонија е дом на најмногу луѓе кои ја доживеали стотата година. Во моментов таму живеат околу 87.000 луѓе, за чија возраст треба да напишете три цифри.

Можеби ќе ве интересира

Откриена тајната на долговечноста – Овие 7 намирници може да го продолжат животот

M T

Ако ги имате овие 4 особини, припаѓате во групата на најинтелигентни луѓе

M T

Италијанците најдолговечни во ЕУ, најмногу стогодишници има во Трст

CENTAR MKD