Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Спорт

Парондо ќе го наследи Раул

Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар, како наследник Раул Гонзалес, објави клубот на својата интернет страница. Парондо доаѓа од женската екипа на Вардар каде е помошник тренер и во следните две сезони…

Македонија меѓу носителите во баражот за СП

Македонија од позиција на носител ќе го очекува противникот во баражот за пласман на Светското првенство во ракомет кое за една година ќе се одржува во Германија и Данска. Бараж-двојките ќе бидат извлечени в сабота, во Хрватска. Директен…

Финска и Азербејџан тест-противници на Македонија

Откако Македонија ги доби противниците во новото УЕФА натпреварување Лига на нации, беа договорени и пријателски средби во ФИФА терминот во март. Најдобрата фудбалска селекција на Македонија во март ќе одигра два пријателски натпревари.…

Ојлески на местото на Лазаров за мечот со Данска

Македонските ракометари денеска во Вараждин против селекцијата на Данска го играат својот последен натпревар од главната фаза на Европското првенство. Со вчерашниот пораз од Чешка ги загубивме шансите за полуфинале, па селекторот Раул…

Лига на нации: Ерменија најсериозен противник на Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра во групата 4 во новоформираната Лига на нации на УЕФА. Противници на „црвено-жолтите“ ќе им бидат селекциите на Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар. Натпреварите во Лигата на нации ќе…

Македонија против европскиот вицепрвак Шпанија во Вараждин

Македонија вечерва против европскиот вицепрвак Шпанија ги продолжува натпреварите на Европското првенство. Во Вараждин македонските ракометари ќе се обидат да ја продолжат серијата без пораз на првенството. Со „црвената фурија“…

(Фото) Кузмановски и Манасков загубиле облог, па со нови фризури ќе го продолжат…

Македонските ракометари ја завршија првата фаза со реми против европскиот првак Германија, по што главната фаза од Европското првенство, која ќе се игра во Вараждин, ќе ја започнат со бодовна предност пред останатите тимови. По големиот…

Клајн: Лазаров е човек со големо срце

Поранешниот германски репрезентативец Доминик Клајн, кој настапува заедно со Лазаров во францускиот Нант, во колумна за минхенски „Меркур“ пишува дека честопати разговарале со Лазаров токму за германската одбрана и дека македонскиот капитен…

Сите очи вперени кон дуелот со европскиот првак Германија

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот меч во Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. Актуелниот првак, Германија, е последниот противник во оваа фаза на натпреварите на избраниците на Раул Гонзалес.…

Миркуловски: Нема да се штедиме, ќе одиме на победа и против Германија

„Ќе одиме на победа и против фаворитот Германија“, порача ракометниот репрезентативец Филип Миркуловски по вчерашната победа против Црна Гора и пласманот во втората фаза на еврошампионатот во Хрватск. „Сакаме да направиме три победи и…

Македонија јуриша кон Вараждин, поразена и Црна Гора

Македонија ја совлада Црна Гора со 29-28 во рамки на второто коло од Групата Ц и се пласираше во главната фаза од Европското првенство. Со вечерашната победа нашата селекција е на првото место во својата група со максимални четири бодови.…

Ракометарите вечерва против Црна Гора

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва го игра втoриот натпревар на Европското првенство во Хрватска. Противник на македонските ракометари ќе биде селекцијата на Црна Гора. Македонија во првото коло ја совлада Словенија, 25:24,…

Сребрени медали за Петар Заборски и Моника Пендаровска и бронза за Анѓела Мојсовска на…

Каратистите на Макпетрол имаа уште еден успешен настап на најсилниот европски турнир што викендов се одржа во Самобор, Хрватска, каде што учествуваа 1780 спортисти од 23 држави. Најдобриот Македонски млад спортист за 2017 г.…

Вардар ги почна подготовките за вториот дел од сезоната

Вардар во тренинг-кампот во населбата Хиподром го одржа првиот тренинг, кој го означи стартот на зимските подготовки за пролетниот дел од сезоната. „Најпрво да им посакам многу среќа и здравје на фудбалерите во овие подготовки. Во првите…

(Видео) Ракометниот капитен Кирил Лазаров со новогодишна честитка до фановите

Капитенот на македонската ракометна репрезентација и член на францускиот ракоментен клуб „Нант“ преку кратко видео обраќање им ја честиташе новата година на фановите, членовите на школата за ракомет „Кирил Лазаров“ и на сите Македонци.…

Каратистите од карате клубот Макпетрол меѓу најуспешните

Во организација на градот Скопје и Сојузот на спортски федерации на Р. Македонија се одржа изборот на најдобри спортисти на градот Скопје за 2017 година. Каратистите на Макпетрол на овогодишната промоција на најдобрите успеаја да се закитат…

Заев вети подобри услови на терените и враќање на спортот во рацете на спортските…

Премиерот, Зоран Заев, вчеравечер во присуство на директорот на Агенцијата за млади и спорт присуствуваше на свеченоста по повод избор на спортист на годината. Во своето обраќање Заев, цитирајќи го НБА-кошаркарот Мајкл Џордан, истакна дека…

Меси шеташе по теренот и го „растури“ Реал

Лионел Меси ја режира големата победа на Барселона над Реал во Мадрид 3:0, во последното Ел Класико, а според статистиката, тој не го ниту испотил дресот. Анализата на шпанските медиуми покажува дека тој на „Сантијаго Бернабеу“ 83,1…

Трагедија за Бадник – почина познатиот фудбалер

На 20-годишниот фудбалер на Боависта Еду Фереира му беше дијагностициран рак во ноември минатата година и тој денеска ја загуби битката со болеста во болницата „Санто Антонио“ во Порто. Жалната вест ја пренесе португалскиот клуб со…

Русите во Пјонгчанг можат да настапат како неутрални спортисти

Олимпискиот комитет на Русија и формално им дозволи на своите спортисти да настапат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг како неутрални натпреварувачи. „Едногласно е мислењето дека нашите спортисти треба да одат во Јужна Кореја, да се…