Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Спорт

Нетси ќе поделат десет илјади фигури со ликот на Дражен Петровиќ

(МИА) - Бруклин Нетс на средбата со Чикаго Булс, закажана за 27. февруари, првите 10.000 гледачи во салата ќе ги наградат со посебно изработена фигура со ликот на Дражен Петровиќ. „Кошаркарскиот Моцарт” помина две сезони во тогашните Њу…

Блокотехна обезбеди пласман во полуфиналето на Купот

(МИА) - Блокотехна со лесна победа од 110:88 над АВ Охрид обезбеди пласман во полуфиналето на Купот на Македонија. Избраниците на Марјан Илиевски покажаа одлична игра, при што предноста стана двоцифрена уште во првиот период.…

Мурињо: Погба игра под очекуваното ниво, но не сме во конфликт

(МИА) -  Тренерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, на денешната прес-конференција ги демантираше гласините за конфликт меѓу него и Пол Погба. Португалскиот фудбалски стручњак рече дека има добра комуникација со најскапиот фудбалер во…

Реал најверојатно без Крос во Париз

2018 (МИА) - Фудбалерот на Реал Мадрид, Тони Крос, поради повреда најверојатно ќе го пропушти реванш натпреварот  против Пари Сен Жермен од осминафиналето од Лигата на шампионите закажан за 6 март во Париз. Од клубот соопштија дека Крос…

Федерер стана најстариот тенисер што ја предводел АТП-листата

Роџер Федерер стана најстариот тенисер предводник на АТП-листата откако денеска стигна до полуфиналето од отворениот турнир во Ротердам. 36-годишниот Швајцарец славеше со 2:1 против Робин Хасе од Холандија со што го престигне Рафаел Надал…

Анѓушев: Сега младите фудбалери имаат услови за работа

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, присуствуваше на свеченото отворање на сместувачките капацитети за учесниците на ФФМ/УЕФА Елитната академија, кои се дел од спортскиот…

Светот тагува: Почина познатиот фудбалер на само 36. години

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед Liam Miller почина на 36. годишна возраст како последица од рак, јавија медиумите. Според податоците на медиумите тешката болест му е дијагностицирана лани во месец ноември, а не долго после тоа…

Отворени Зимските олимписки игри, двете Кореи дефилираа под едно знаме

Зимските олимписки игри беа отворени со раскошна двочасовна церемонија во Пјонгчанг, во Јужна Кореја. Речиси 3.000 спортисти од 92 земји продефилираа на свеченото отворање, а сите очи беа вперени во Северна и Јужна Кореја, кои годинава на…

Почнуваат најстудените Зимски олимписки игри во Пјонгчанг

Дваесет и третите Зимски олимписки игри почнуваат денеска во јужнокорејскиот град Пјонгчанг и се прогласени за најстудени во историјата, пренесува Би-би-си. За политичкиот свет ова е исклучителен момент, тоа што на Олимпијадата учествува и…

Каратистите на Макпетрол заминаа за Гвадалахара, Шпанија

Македонските ререзентативци кои се најдобро рангирани на Светската ранг листа во карате спортот, вчера преку Софискиот аеродром отпатуваа за Мадрид, Шпанија за да учествуваат на турнирот од 1 Премиер Карате Лига, од така наречената А…

Наставници, инженери и пензионери од Шпанија уапсени поради педофилија

Полицијата во Шпанија успеала да разбие педофилска мрежа активна низ целата земја, при што биле уапсени 40 осомничени, објавија денеска светските медиуми. Меѓу уапсените имало наставници, инженери, вработени во јавниот сектор, но и…

Обамејанг потпиша за Арсенал

Арсенал го реализира трансферот на Пјер-Емерик Обамејанг од Борусија Дортмунд. Габонецот со лондонскиот клуб потпишал повеќегодишен договор. Обамејанг од 2013 година играше во Дортмунд. За „милионерите“ постигнал 141 гол на 213…

Миочиќ добро заработил од победата над Нгану

Стипе Миочиќ останал без бонусот за победата над Френсис Нгану, но сепак остватил добар приход од оваа борба. Миочиќ испиша историја во ММА кога во УФЦ против Нгану третпат успеа да ја одбрани титулата во тешка категорија. Миочиќ за…

Парондо ќе го наследи Раул

Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар, како наследник Раул Гонзалес, објави клубот на својата интернет страница. Парондо доаѓа од женската екипа на Вардар каде е помошник тренер и во следните две сезони…

Македонија меѓу носителите во баражот за СП

Македонија од позиција на носител ќе го очекува противникот во баражот за пласман на Светското првенство во ракомет кое за една година ќе се одржува во Германија и Данска. Бараж-двојките ќе бидат извлечени в сабота, во Хрватска. Директен…

Финска и Азербејџан тест-противници на Македонија

Откако Македонија ги доби противниците во новото УЕФА натпреварување Лига на нации, беа договорени и пријателски средби во ФИФА терминот во март. Најдобрата фудбалска селекција на Македонија во март ќе одигра два пријателски натпревари.…

Ојлески на местото на Лазаров за мечот со Данска

Македонските ракометари денеска во Вараждин против селекцијата на Данска го играат својот последен натпревар од главната фаза на Европското првенство. Со вчерашниот пораз од Чешка ги загубивме шансите за полуфинале, па селекторот Раул…

Лига на нации: Ерменија најсериозен противник на Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра во групата 4 во новоформираната Лига на нации на УЕФА. Противници на „црвено-жолтите“ ќе им бидат селекциите на Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар. Натпреварите во Лигата на нации ќе…

Македонија против европскиот вицепрвак Шпанија во Вараждин

Македонија вечерва против европскиот вицепрвак Шпанија ги продолжува натпреварите на Европското првенство. Во Вараждин македонските ракометари ќе се обидат да ја продолжат серијата без пораз на првенството. Со „црвената фурија“…

(Фото) Кузмановски и Манасков загубиле облог, па со нови фризури ќе го продолжат…

Македонските ракометари ја завршија првата фаза со реми против европскиот првак Германија, по што главната фаза од Европското првенство, која ќе се игра во Вараждин, ќе ја започнат со бодовна предност пред останатите тимови. По големиот…