30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Се огласи Зоран Заев: Најважното прашање, МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ
Home » Македонија » Page 2069

Category : Македонија

Македонија

Германија ѝ додели 9 милиони евра неповратни средства на Македонија

CENTAR MKD
Амбасадорот на Германија, Томас Герберих, и министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска потпишаа спогодба меѓу владите на двете земји за финансиска соработка. Спогодбата опфаќа реализација...
Македонија

Лекарите вршеле 45-минутна реанимација, но безуспешно – почина застреланиот 24-годишник во Чаир

CENTAR MKD
Момчето во кое беше пукано во Чаир им подлегнало на повредите, информираше директорот на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и Ургентен...
Македонија

Вооружен инцидент во Чаир, со калашников застрелано едно лице

CENTAR MKD
Вооружен инцидент се случи попладнево во Чаир на улица „Џон Кенеди“, пред средното училиште „Цветан Димов”, објави ТВ 21. Вечерва на улицата „Џон Кенеди“ во...
Македонија

Се огласи Груевски: Некој го злоупотребува моето име

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, Никола Груевски се огласи на Фејсбук во врска со најновите случувања околу изборот на нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во прилог...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

CENTAR MKD
Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум Течат преговорите за спорот со името под закрила на Обединетите нации, но во моментов...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Колективно претседателство наместо Груевски- се чека одлука на Извршниот комитет

CENTAR MKD
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ треба да одлучи дали ќе го одложи закажаниот конгрес на партијата за избор на нов лидер, откако триесет високи партиски функционери...
Македонија

Детали за инцидентот на демонстрациите на Вмро Дпмне – има повредени и приведени

CENTAR MKD
На 19.12.2017 година во времето од 17,00 до 18,00 часот на граничниот премин “Табановце“, во организација на политичката партија ВМРО ДПМНЕ се одржал јавен собир....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Метеоролозите излегоа со прогноза – еве какво време се најавува

CENTAR MKD
До крајот на работната недела следува период на претежно сончево, суво и студено време со слаб до умерен северен ветер. Утрата ќе бидат најстудени во...
Македонија

Фото: Министерот Оливер Спасовски го посети повредениот полицаец во вечерашните демонстрации

CENTAR MKD
Вечерва заедно со началникот на СВР Куманово во ЈЗУ Општа Болница Куманово го посетивме полицаецот кој беше повреден на протестот денес на граничниот премин Табановце,...
Македонија

Најнова: Мерцедесот на Владата од 600.000 евра оди кај нов газда

CENTAR MKD
Владата на вечерашната седница ја почна постапката за отуѓување на „мерцедесот“ од 600.000 евра на поранешниот премиер Никола Груевски. Од Владата информираат дека е започната...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Полицијата е на нозе: Апсења за местење на натпреаври во Македонија

CENTAR MKD
Словенечката и хрватската полиција почнаа акција против криминална група вмешана во местење резултати на фудбалски натпревари во Србија, Македонија и Чешка, соопшти „Европол“. Наведено е...
Македонија

Видео: Судири меѓу полицијата и демонстрантите на Табановце – има уапсени и повредени!

CENTAR MKD
Попладнево на граничниот премин Табановце дојде до судир и буткање меѓу полицијата и демонстрантите од ВМРО-ДПМНЕ кои денеска најавија дека ќе го блокираат граничниот премин....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Јанева: Се надевам дека по истекот на мандатот, СЈО ќе се припои кон Јавното обвинителство

CENTAR MKD
Се надеваме дека ќе бидат донесат соодветни законски решенија со кои ќе се овозможат услови по изминување на мандатот пропишан со законот, во 2020 година...
Македонија

Врие во ВМРО ДПМНЕ – На само неколку дена пред конгресот пресврт во опозициската партија

CENTAR MKD
Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат за нелегитимен и нетранспарентен процес за изборот на претседател на партијата. Во отворено писмо, бараат одлагање на конгресот за февруари,...