Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Добро е што се поддржаа граѓаните и компаниите на регулираниот пазар, оцени претседателот на Македонската енергетска асоцијација, Кочо Анѓушев, за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Но, како што додаде, не треба да се заборави дека овие компании вработуваат околу сто илјади луѓе.

-Најважно е дека тие се работодавачи и на малите компании, Затоа една од препораките беше ако цените повторно растат може да настанат проблеми, а тоа се должи на геостратешката состојба, истакна Анѓушев.

Тој рече дека Македонија може да биде енергетски хаб.

– Јас сум голем поддржувач на обновливите извори на енергија, но мора да се каже дека имаат одредени недостатоци, бидејќи не можат да се контролираат и зависат од временските услови. Затоа потешко може да се направи балансирањето на системите. Мора да се направат обновливи извори од сите типови, со квалитетна енергија, а таков е на прмиер биогасот. Втор квалитет се хидроелекраните, а потоа ветерните електрани, додека најмали по квалитет се фотоволтаиците, рече Анѓушев.

Според него Чебрен е добро излезно решение, но и батериските системи, кои ќе ги складираат и трансферираат вишоците на енергија.

-Ќе имаме вишоци веќе овој мај или јуни од енергија од фотоволтаци, кои ќе мора да ги извезуваме, рече Анѓушев.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе