Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1350
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Струмичкиот карневал е меѓу 7-те најатрактивни зимски настани во Европа

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал...
Македонија

Кирацовски за Прочка: Преку меѓусебно помирување и почитување градиме едно општество за сите

CENTAR MKD
Генералниот секретар на Социјалдемократскиот сојуз, Александар Кирацовски, во чест на празникот Велики поклади – Прочка, упати честитка до граѓаните кои го чествуваат христијанскиот празник, како...
Македонија

Добра вест за Македонците кои живеат или работат во Германија

CENTAR MKD
Билатералниот договор меѓу Македонија и Германија за меѓусебно признавање на возачките дозволи е постигнат, велат извори на Дојче веле. Отстранети се последните пречки, и со...
Македонија

Сигурно вакво време не очекувавте – Ова е најновото метео предупредување на УХМР

CENTAR MKD
Pреку денот ќе преовладува облачно време. Синоптичарите најавуваат дека во текот на ноќта ќе има повремени локални врнежи од дожд, а на планините снег. Од...
Македонија

Летно сметање на времето – Стрелките на часовникот се поместуваат за час нанапред

CENTAR MKD
Во последниот викенд во март 2018-та година, ноќта во 2 часот меѓу 24 и 25-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба...
Македонија

(Фото) Што објави премиерот Зоран Заев предмалку на фејсбук?

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев вечерва е во својата родна Струмица, каде што се оддржува струмичкиот карневал. Заев на својот фејсбук профил вечерва објави фотографија каде што...
Македонија

Шекеринска со серија средби на вториот ден на Минхенската безбедносна конференција

CENTAR MKD
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, на вториот ден од Минхенската безбедносна конференција оствари повеќе средби и разговори со истакнати личности од одбраната и...
Македонија

Шилегов: Наставничкиот пленум наместо да пишува писма треба да достави докази

CENTAR MKD
– Наставничкиот пленум наместо да пишува писма треба да достави докази до мене како градоначалник или до Секторот за образование на Град Скопје за да може Градот...
Македонија

Шилегов: Започната е постапката за дислокација на галиите

CENTAR MKD
–   За  мене како градоначалник безбедноста е приоритет. Она што ќе биде најбезбедно за граѓаните ќе биде донесено како одлука и решение, рече скопскиот градоначалник Петре...
Македонија

Претседателот Радев го посети Бигорскиот манастир

CENTAR MKD
(МИА) – Претседателот на Република Бугарија Румен Радев заедно со митрополитот Пловдивски г. Николај и митрополитот Старозагорски г. Кипријан, придружувани од митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј,...
Македонија

Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица

CENTAR MKD
2018 (МИА) – Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува...
Македонија

Поради одрон, сообраќајот на патот Маврово-Дебар по една лента

CENTAR MKD
Од 20,00 часот сообраќајот на патниот правец Маврово-Дебар се одвива по една сообраќајна лента со наизменично пропуштање на возилата, информира Автомотосојузот на Македонија. Од АМСМ...
Македонија

Срамно е што Шилегов се фали со простор за автобуска станица, смета ВМРО-ДПМНЕ

CENTAR MKD
Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, срамно е што градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, се фали со простор за автобуска станица. Според партијата, отворањето на старата постојка...
Македонија

(Видео) Андоновска: МТСП не излезе со конкретни податоци за девојчето од „25 Мај“

CENTAR MKD
ВМРО-ДПМНЕ и јавноста се згрозени од неодговорноста и индолентноста на надлежните институции за скандалот со сексуално злоставување на малолетно девојче згрижено во Јавната установа за...
Македонија

Белчев: Осумте милиони евра за дислокација на галиите, Шилегов да ги пренамени за ново училиште во Ченто

CENTAR MKD
Му порачуваме на Петре Шилегов 8-те милиона евра наменети за дислокација на галиите да бидат пренаменети за изградба на ново основно училиште во населба Ченто,...
Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се обиде да злоупотреби лични трагедии за сопствена промоција

CENTAR MKD
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ спадна толку ниско што освен лажните вести сега се обидува да злоупотребува лични трагедии и судбини за политички цели, реагира СДСМ на обвинувањата...
Македонија

Џафери-Радев: Договорот за добрососедство е во европски дух

CENTAR MKD
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на...
Македонија

(Видео) Ахмети славел за Косово оти независноста е резултат на ангажманот на сите Албанци

CENTAR MKD
Албанците во Македонија денес славеа 10 години од независноста на Република Косово. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети организираше свечена академија на која говореше за интересите...