Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Руската амбасада со предупредување во врска со Македонија

Руската амбасада во Македонија на „Твитер“ објави шеговит коментар дека за празниците во Македонија ќе има зголемено руско влијание. Во прилог од амбасадата објавија фотографија од руска салата. Внимание! Во претстојните денови се…

Снег во Македонија – еве каде вее најмногу

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат во Крушево и на планинските превои Ѓавато и Пресека, но не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од Авто-мото сојузот на…

Заев на средбата со коалиционите партнери: Со поддршка на коалицијата влегуваме во година…

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска оставри средба со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата. На оваа, предновогодишна средба, премиерот Заев ги запозна коалиционите партнери…

Еве какво ќе биде времето до крајот на годинава

За време на викендот, како и за време на Новогодишната ноќ времето ќе биде стабилно и суво. Утре ќе дува слаб до умерен, а вдолж повардарието повремено засилен северозападен ветер. Во недела и понеделник ветерот ќе биде слаб и ќе се…

Уште еден директор си заминува од функцијата

Директорот на затворот „Идризово“ , Керим Мамути, поднесува оставка од функцијата. Ваков чекор следува по одлуката на Алијансата за Албанците да ја напушти владината коалиција. Претходно, своите оставки ги депонираа и заменик-министрите за…

Уште една “честитка” за Никола Груевски од судот – вакво нешто сигурно…

Судечките совети кои постапуваат по предметот „Тенк“ и за предметот од специјалното јавно обвинителство означен како „Трезор“ оформени по одобрување на обвинителните акти на СЈО, одредија термини за одржување на главна расправа и тоа…

Голема полициска акција – приведувања пред Нова година ја тресат Македонија

Седумнаесет државјанки на Македонија, Косово и Албанија се приведени во акции на полицијата спроведени во неколку угостителски објекти во Гостивар и во Тетово. Во текот на изминатиот ден била извршена акциска контрола во два угостителски…

Утрово Скопје се разбуди во солзи – Страшна сообраќајка со смртни последици на…

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава во Аеродром. Во несреќата учествувале три возила, од кои едното целосно се запалило. Според информациите на МВР, ноќеска околу 01,25 часот во Скопје на булевар Србија се…

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве што најавуваат со времето

Времето денеска ќе биде претежно облачно со кратки сончеви периоди и со слаб локален дожд, а слаб снег ќе има на планините и на некои повисоки места претежно во западните и северните делови на земјава, информира УХМР. Ќе дува слаб до умерен…

Заев вечерва со јасна и концизна порака: Ги имаме шансите, ајде да сработиме со срце, за…

Интегрално го пренесуваме говорот на лидерот на СДСМ и премиер на Македонија, Зоран Заев вечерва во Александар Палас на прослава организирана од владејачката партија на која беа поканети функционери по повод новогодишните празници: -…

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво време не’ очекува викендов и што ќе…

Утре ќе има слаб локален дожд, а слаб снег ќе има и на некои повисоки места во западните делови. Во деновите од викендот како и за време на Новогодишната ноќ се очекува стабилно и суво време, во сабота со слаб до умерен северозападен ветер.…

Македонија плаче: Тројца загинати во превртување на автомобил, камион и запрежна кола

Во три несреќни случаи во изминатото деноноќие, три лица ги загубиле животите, извести МВР. Првиот случај бил на Градечка Планина кај Валандово, при што камион „там 80 т“ управуван од 58-годишен валандовец вчера попладне се превртел и…

Вечерва раздвижено во Владата – еве што се случуваше

Владата на Република Македонија денеска ја одржа 46-тата редовна седница со повеќе точки на дневниот ред. На денешната седница е донесена одлука за утврдување на максималниот износ на ново задолжување преку издавање на државни хартии од…

Мемети: Полицијата го прекршила правото на имунитет при приведувањето на пратениците

Полицијата го повредила правото на пратeнички имунитет и начелото на презумпција на невиност при приведувањето на тројцата пратеници на 28 ноември, годинава, како дел од 36-мината осомничени за насилствата во Собранието од 27 април,…

Еве какво ќе биде времето на Новогодишната ноќ

Еве какво ќе биде времето на Новогодишната ноќ Утре ќе има слаб локален дожд, а слаб снег ќе има и на некои повисоки места во западните делови. Во деновите од викендот како и за време на Новогодишната ноќ се очекува стабилно и суво…

Мистеријата разрешена: Пронајдени сестрите што беа исчезнати два месеца

Министерството за внатрешни работи соопшти дека двете сестри од Тетовско што беа исчезнати два месецa се пронајдени. „Г.Е(24) и нејзината 16-годишна сестра кои на 22 декември во Полициска станица Тетово беа пријавени за исчезнати, вчера…

Во страшна несреќа загина С.М. – детали за страшната сообраќајка

На 27.12.2017 година околу 20,00 часот во село Град, делчевско, на место викано "Момин  Дол“, бил пронајден починат С.М.(75) од село Град. Од екипа на Итна медицинска помош констатирана е смрт, при што е утврдено е дека смртта настанала од…

Воз удри во два коња, едниот паднал врз фиат пунто – детали за драмата која што се…

На 27.12.2017 година во 17,45 часот во Сектор за внатрешни работи Велес Д.В.(63) од Велес пријавил железничка незгода случена на железничката пруга Велес-Кочани. Возот број 651 кој сообраќал на релација Скопје-Кочани, на 100 метри пред…

Скопје во солзи – познат идентитетот на починатото момче, имаше само 19 години

Во 06,45 часот било пријавено дека на локалниот пат од населбата Илинден кон с.Миладиновци, скопско, патничко моторно возило “Голф“ со скопски регистерски ознаки управувано од А.З.(19) од с.Миладиновци излетало од коловозот и се превртело.…

Уште една трагична сообраќајка со смртни последици ја погоди Македонија

На 27.12.2017 година околу 15,20 часот на шумскиот пат во Шумско стопанска единица-Градечка планина-Водисир, Општина Валандово, се случила сообраќајна незгода во која Т.Д.(58) од Валандово управувајќи товарно моторно возило „Там 80-Т“ со…