Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

„Лавиринтот 3: Лек за смртта“ во исто време достапен во книжарниците и во кината

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Лавиринтот: Лек за смртта“, третиот дел од мегапопуларниот серијал Maze Runner од американскиот писател Џејмс Дашнер, кој го освои светот, и како книга и како филмско…

Пуштени во продажба билетите за Murder Ballads

Билетите за концертот по повод Денот на вљубените – Murder Ballads, кој ќе се одржи на 14 февруари, ќе бидат пуштени во продажба од денеска. По цена од 800 и 1000 денари, ќе можат да се набават на билетарницата на Македонската филхармонија,…

Алаѓозовски во Давос: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

Во Давос, Швајцарија, во тек е конференција на министрите за култура од земјите потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа. Денеска на конференцијата се обрати и министерот за култура на…

Бесплатен филмски маратон во кино „Милениум“

Во рамките на традиционалниот мултимедијален настан „Роденден“, кој секоја година се одржува во организација на Младинскиот културен центар, кино „Милениум“ утре на своите посетители ќе им понуди бесплатен филмски маратон. Македонскиот…

Промоција на учебникот „Алергологија“

Во свечената сала на деканатот на Медицинскиот факултет во Скопје, денеска ќе биде промовиран учебникот „Алергологија“ од професор д-р Дејан Докиќ и соработниците: проф. д-р Магдалена Антова, проф. д-р Горица Брешковска, проф. д-р Емилија…

Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката

По повод 90-годишнината од раѓањето на академик Милан Ѓурчинов, Друштвото на писателите на Македонија организира трибина под наслов „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“, во која ќе учествуваат академците Влада Урошевиќ и…

Филмот „Исцелител“ ќе се прикажува на најголемиот филмски фестивал во Норвешка

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе се прикажува на најголемиот интернационален филмски фестивал во Норвешка – Тромсо. Премиерата ќе се одржи на 16 јануари, а филмот ќе има уште две проекции во текот на фестивалот.…

Том Хенкс е најдобар актер на сите времиња

Според анкетата на сајтот Ранкер, Том Хенкс е најдобар актер на сите времиња. За него гласале 1,1 милион луѓе. Хенкс, кој се прослави со филмовите „Форест Гамп“, „Спасувањето на војникот Рајан“, „Филаделфија“ и други, го доби ова признание…

Алаѓозовски: Одлуките за субенции на МРТВ се незаконски

Министерството за култура, по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упати инспекциски надзор, којшто констатираше дека се длабоко пробиени роковите за носење…

Објавен романот од Гербранд Бакер инспириран од поезијата на Емили Дикинсон

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го објави романот „Скршнување“ од холандскиот писател Гербранд Бакер, чиј англиски превод во 2013 година ја освои наградата за Независна странска книжевна фикција. Преводот на македонски е на Елизабета…

„Нов културен бран“ со 82 проекти се обиде да ја децентрализира културата

Преку „Нов културен бран“ повик на Министреството за култура избра, беа реализирани 82 проекти во два конкурсни рока во 2017 година и според ресорното министерство имаа „квалитетна, естетизирано профилирана и вредносно издржана содржина“.…

Бразилските критичари го пофалија „Бикини Мун“: „Манчевски е режисер филозоф“

Новиот филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“, сниман во Њујорк како американска продукција, ја имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил. По премиерата, бразилските медиуми се преполни со пофалби за новото остварување на…

Отворен Меморијалниот музеј на илегалната работилница за изработка на оружје во Скопје од…

Градоначалникот Петре Шилегов денеска ја отвори постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“ во целосно реновираната прва партизанска оружарница во Скопје во Меморијалниот музеј сместен на левиот брег на реката Вардар, на кејот…

„Четириножните рицари“ на Киро Донев објавена на бугарски јазик

Издавачката куќа „Мултипринт“ од Софија неодамна го објави романот за деца „Четириножните рицари“ на македонскиот писател Киро Донев, во превод на бугарски јазик на Тања Попова, а со илустрации на Миле Топуз. „Четириножните рицари“…

Златко Крстевски во најдобрите на Манга фестивал во Јапонија

На меѓународниот фестивал „The Best cartoons of Nippon“ во Саитама Јапонија. Каде учествуваат претходно селектирани 92 уметници од над 32 земји: Франција, Британија, Италија, Чешка, Германија… Од Македонија единствен претставник е…

Новогодишен концерт на битолскиот камерен оркестар

Во преполната сала на Центарот за култура во Битола, Камерниот оркестар на Битола, го одржа новогодишниот концерт насловен „Ladies symphony“, последен за оваа година. На концертот заедно со Камерниот оркестар настапија: Наде Талевска,…

Алаѓозовски: Ќе се расчиси со поделбите во културата

Првичните проценки се дека состојбата во културата е очајна. „Нема да кажам ништо ново и не би сакал да звучи како оправдување доколку констатирам дека речиси сите параметри и податоци до кои дојдовме укажуваат дека состојбата во сферата…

Игри без граници, театар и изложби на отворено за празниците во Охрид

Новата локална самоуправа во Охрид во пресрет на празниците го почна проектот „Од 20 до 20 – сите во Охрид“, кој ќе трае од 20 декември до 20 јануари 2018 година. Основната интенција на оваа акција е да се опфати еден од најатрактивните…

Божин Павловски добитник на меѓународната награда „Арка“

Познатиот македонски писател Божин Павловски е добитник на меѓународната награда „Арка“ за романот „Америка, Америка“, кој годинава излезе од печат во издание на истоимената издавачка куќа од Смедерово, во превод на д-р Љиљана Стеиќ. Во…

Почна малиот новогодишен саем на книги на издавачката куќа „Темплум“

Издавачката куќа „Темплум“ годинава по осми пат го организира малиот новогодишен саем на книги, кој се одржува во ГЕМ Клубот (над „Менада“) од 25 до 29 декември. На саемот љубителите на книгите ќе може да најдат изданија на: „Темплум“,…