Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

Викендов ќе се одржи јубилејното 20. издание на „Поточиња“

Престојниот викенд, Македонската филхармонија ќе биде главно место за детски џагор, полн со радост и смеа, бидејќи ќе се одржи 20. роденденско издание на најомилениот детски фестивал во Македонија, „Поточиња.“

Организаторите информираат дека билети сè уште има во продажба преку продажната мрежа на МК Тикетс, како и онлајн на: mktickets.mk/event/potocinja13/ и www.karti.com.mk/potocinja-2023.nspx.

Јубилејното роденденско издание на „Поточиња“ ќе се одржи во три различни термини, односно на 13.05.2023 (сабота) и 14.05.2023 (недела), со почеток во 11:00, 13:00 и 19:00 часот.

Овој викенд ќе биде посветен на дечињата, кои заедно ќе пеат, играат и празнуваат, додека новите хитови на „Поточиња“ ќе ги забавуваат.

20 години Поточиња – 20 години Песна, Радост, Смеа!

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе