Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Во Крива Паланка се одржа манифестацијата „Невестинско поклонение 2018“

(МИА) - Звукот на црковната камбана ,надополнет со звукот на тапанот го означија почетокот на црковно-народната и културна манифестација „Невестинско поклонение“  којa  се одржа денeс токму кога се чествува споменот на светецот Св. Теодор…

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

(МИА) - Романот „Разголена душа” од младата писателка Марта Димитров синоќа беше промовирана во библиотеката „Феткин” во Кавадарци. Преку приказната за 22-годишната Клара која сака да стане писателка, авторка Димитров се обидува да ги…

Втор ден и прогласување на победниците на натпреварот во уметничко лизгање во Скопје

(МИА) - Со перформанс на мраз на најмладите лизгачи и лизгачки од Македонија и настап на Мијата синоќа свечено беше отворен Вториот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice 2018“. На првиот натпреварувачки…

Дарко Рундек на „Скопје колинг“ во иста вечер со „Тексас“

„Авалон продукција“ најавува дека еден од најголемите фаворити на сите времиња од ексјугословенските простори на канцеларијата на „Авалон продукција“, како и на македонската публика, Дарко Рундек, ќе настапи со својот бенд со „Грејтест хитс…

Дуа Липа и Стормзи триумфираа на Британските музички награди

(МИА) - Пејачката Дуа Липа и нејзиниот колега Стормзи ги освоија најпрестижните признанија на Британските музички награди. Липа ја доби наградата за најдобар женски изведувач и за ѕвезда во подем, додека раперот од јужен Лондон беше…

Вилем Дaфо награден со „златна мечка“ за животно дело на 68-то Берлинале

Американскиот актер Вилем Дaфо од страна на Берлинскиот филмски вестивал е одликуван со награда за животно дело. Статутката „златна мечка“ на познатиот актер му ја врачи култниот германски режисер, Вим Вендерс. Вилем Дафо важи за икона…

Изложба на уметнички фотографии во Куманово

(МИА) - Двaесетина фотографии ќе бидат изложени вечер во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“ на изложбата на дела од меѓународната фотографска колонијата која се одржува во Старо Нагоричане. Љубителите на уметничката…

Конкурсот за доделување на државната награда „Гоце Делчев“ до 15 март

(МИА) - Министерството за образование и наука соопшти дека конкурсот за додeлување на државната награда „Гоце Делчев“ ќе трае заклучно со 15 март 2018 година. Со наградата „Гоце Делчев“, која се доделува за научна книга или дело објавено…

Книгата „Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ објавена на македонски јазик

Романот „Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ, добитник на „Ниновата награда“ за роман во 2004 година и наградата „Златен сончоглед“ за 2004 година, деновиве излезе од печат на македонски јазик во издание на „Прозарт медиа“. Ова е роман над…

Месец на бугарскиот филм

Манифестацијата Месец на бугарскиот филм, која почна во Кинотеката на Македонија на 1 февруари, ќе трае цел месец. Манифестацијата почна со проекција на бугарскиот филм „Лузери“ во режија на Ивајло Христов, кој воедно и беше присутен на…

„Трите билборда вон градот” победник на БАФТА наградите

(МИА) - Црната комедија „Три билборди вон градот" на режисерот Мартин Мекдона е прогласен за најдобар филм од Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), на манифестацијата што се одржа синоќа во „Ројал Алберт Хол“ во…

„Вокална магија“ во Филхармонија со солистот Милан Силјанов

(МИА) - „Вокална магија“ е насловен симфонискиот концерт на Македонската филхармонија в четврток од 20 часот, на кој  како солист ќе настапи наградуваниот бас-баритон Милан Силјанов, а диригент ќе биде Емил Табаков од Бугарија. Вокалниот…

Продолжува Месецот на бугарски филм, следна проекција на 22 февруари

2018 (МИА) - Месецот на бугарски филм во Кинотеката на Македонија, кој почна на 1 февруари и продолжи на 8-ми и 15-ти, на 22 февруари ќе го прикаже следниот филм од програмата -  „Скршнување“ на Гриша Островски и Тодор Стојанов. Филмот…

Филмот „Честа на офицерот“ в среда во Кинотека

Францускиот филм „Честа на офицерот“ од 1977 година в среда во 20 часот ќе биде прикажан во Кинотеката на Македонија. Актерот, којшто почина на 9 октомври 2017 година, е еден од најмаркантните ликови во фрацуската кинематографија, а за…

Фред Фрит во Скопје на „Скопски џез фестивал“

Во рамките на својата актуелна европска турнеја, во Скопје доаѓа англискиот мултиинструменталист, композитор и импровизатор Фред Фрит. Концертот во организација на „Скопски џез фестивал“ ќе се одржи в среда, во камерната сала на Македонска…

Легендарниот блуз-гитарист Стен Веб со настап во Скопје

Дел од историјата на британскиот блуз, гитаристот и вокалист Стен Веб на 23 февруари директно од Лондон доаѓа во скопскиот клуб „Станица 26“ каде што ќе одржи настап со почеток од 20 часот. Покрај концертниот настап, македонските…

Последен ден од меѓународниот карневал „Прочка 2018“

2018 (МИА) - Централната манифестација на меѓународниот карневал „Прочка 2018“ ќе се одржи денеска во Прилеп со настап на учесниците пред жири комисијата која ќе ги избере најдобрите маски по категории, по што здружението „Прилепски…

Ветон Сурои одби да прими орден од Тачи

(МИА) - Косовскиот публицист Ветон Сурои одби да го прими орденот што му го додели косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод годишнината од прогласувањето на независноста на Косово. Сурои на својот профил на Фексбук обајви дека одбива…

Овации од белгиската публика за Симон Трпчески

(MИА) - Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската национална оперска куќа „Ла Моне“, Трпчески го…

Премиера на претставата „Коцкар“ од Достоевски, во режија на Дејан Пројковски

(МИА) - Народниот театар-Битола вечер на големата сцена во матичниот театар премиерно ќе ја прикаже претставата „Коцкар“ од Фјодор Михајлович Достоевски, а во режија на Дејан Пројковски. Со оваа претстава театарот ја почнува новата…