Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Centar

УХМР со лоша вест: Времето целосно се менува

Во следните денови ќе преовладува претежно облачно време со повремен локален дожд, особено утре во југоисточните делови. Од недела ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер и ќе има пораст на дневната температура. Во…

Димковски: Ги зголемивме субвенциите и ги следиме барањата на земјоделците, само во…

Кога во 2017 година ја презедовме одговорноста, земјоделците беа поделени и имаше селективна исплата на субвенциите и државната помош. Државата беше заробена, заробени беа и институциите, но овие две и пол години направивме многу, ги…

Анѓушев: Реалните бројки потврдуваат дека нема поуспешни 2 и пол години во историјата на…

Бројките се тие кои го покажуваат успехот на реалната економија. Бројките говорат за тоа дека претходно за 5 години, претходната власт донесе 23 странски инвестиции вкупно. Сега, за само 2 и пол години ние донесовме 30 странски инвестиции,…

Анѓушев од Кавадарци: Го решивме долгогодишниот проблем со ФЕНИ, од должник денес…

Првиот сериозен проблем со кој се соочив по влегувањето во кабинетот во Владата се викаше ФЕНИ, истакна вечерва на граѓанска трибина во Кавадарци заменик премиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. ФЕНИ беше фабрика која беше…

Спасовски од Кавадарци: Се гради како никогаш досега, се реконструираат и рехабилитираат…

СДСМ се грижи за сите граѓани подеднакво, СДСМ вложува во секој регион, секој град, секоја рурална област. Во моментот се реконструираат и рехабилитираат 96 регионални и магистрални патишта. Се гради како никогаш до сега, се реконструираат…

Спасовски од Кавадарци: Ги намаливме трошоците на граѓаните и обезбедивме повеќе пари за…

За неполни 2 и пол години успеавме преку конкретни мерки да ги намалиме трошоците на граѓаните и да обезбедиме повеќе пари за секое семејство. Ја укинавме радиодифузната такста, ја вративме евтината тарифа на струја, ја зголемивме…

Спасовски на трибина во Кавадарци: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски го одбија Законот за ЈО затоа што…

Правдата е најважната работа во секоја држава, порача потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски на трибината „На прав пат“ во Кавадарвци. За тоа, дополни Спасовки, сите ние заедно се боревме затоа што правдата ја враќа довербата кај…

Потпретседателот Спасовски од Кавадарци: Ја стабилизиравме државата, парите се враќаат…

Нашата стратешка цел беше да го реализираме „Планот за живот“, а тој план се базираше на економски развој, тој план значеше враќање на парите кај граѓаните, развој на економијата, стопанството, земјоделието, здравствто. Денеска ако…

Спасовски од трибината во Кавадарци: Нема друга алтернатива освен членството во НАТО и ЕУ,…

Нашата татковина нема друга алтернатива освен интеграција во НАТО и ЕУ и сојуз со прогресивните, демократски сили, порача потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, на денешната трибина „На прав пат“ во Кавадарци. -Ако некој посакува да…

Спасовски: Не смееме да дозволиме враќање на режимот, 27 април е потсетник за тоа каде…

Не смееме да дозволиме враќање на режимот на Никола Груевски. Настаните од црниот 27-ми април се потсетник на тоа каде сакаа да ја вратат државата, порача на почетокот од своето обраќање на граѓанската трибина На прав пат вечерва во…

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, вечерва гостин на трибината „На прав пат“ во…

СДСМ вечерва одржува граѓанска трибина во Домот на културата „Иван Мазов -Климе“ во Кавадарци. На трибината зборуваат потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, членот на ЦО на СДСМ, Трајан Димковски и заменик премиер за економски…

УХМР издаде метео предупредување – од утре голема промена на времето

Во текот на утрешниот ден облачноста ќе се зголемува, ќе почне да дува умерен северен ветер и дневната температура ќе опадне за 3 до 5 степени, се вели во метеопредупредувањето на УХМР издадено вечерва. Значително опаѓање на дневната…

Плата од 4.200 евра, Шведска ги отвори портите за странци кои имаат ИТ вештини

Шведска има потреба од ново-вработени во ИТ индустријата, каде просечната плата изнесува 4.200 евра месечно. Се бараат и професионалци од ИТ индустријата кои имаат завршено пост-дипломски студии, а платата е речиси 5000 евра месечно.…

Државата вложува во образованието: Ќе се отвори нова математичко-информатичка гимназија во…

На денешната седница Владата ја усвои Предлог-одлуката за давање одобрение за основање на математичко – информатичка гимназија во Скопје. Гимназијата ќе започне со уписи на ученици и со изведување настава со почетокот на учебната…

Полицијата ќе има право да одзема нерегистрирани коли вклучени во сообраќај

Владата на вечерашната седница донесе одлука да биде донесена и мерката времено одземање на возило кое предизвикува голема бучава и го нарушува јавниот ред и мир на граѓаните. Полицијата ќе има право времено да одзема возила со изминат…

Нови закони: Од сега возачка ќе може да имаат и лица до 75 години, а моторите кои…

Владата вечерва одлучи да предложи измени во законот за сообраќај во кој е најавено продолжувањето на рокот на важење на возачката дозвола за повозрасните возачи од 70 на 75 години, информираа од Владата. Законот ќе биде поднесен во…

НОВ ЗАКОН: Ако сакате да возите тротинет низ Македонија од сега ќе мора да почитувате нови…

Владата вечерва одлучи во сетот сообраќајни закони кои ќе бидат пуштени до Собрание, да се уреди и учеството на електричните тротинети во сообраќајот со цел да бидат заштитени оние кои управуваат со нив, но да бидат заштитени и граѓаните.…

Нема веќе високи казни за сообраќајни прекршоци – Најниската казна ќе биде 900…

На денешната седница, Владата на Македонија усвои предлози и измени на серија закони од надлежност на Министерството за внатрешни работи заради усогласувањето со претходно донесениот Законот за прекршоци. Со овие усогласувања во делот на…

Уште еден град ќе може да користи субвенции за бесплатни клима уреди – Државата дели…

Владата денеска донесе одлука да ѝ препорача на работната група за субвенции на инвертер клими да ја вклучи Општина Куманово на листата градови за примена на оваа мерка, или да понуди решение за поддршка на граѓаните и на локалните…

Владата одлучи: Скок на платите за 25 проценти за сите научни работници

Почнувајќи со исплатата на платата за октомври 2019 година, 210 научни работници и вработени во 7 научни институти во земјата ќе добијат повисоки плати за 25 отсто. Ваквата одлука денеска ја донесе Владата на Македонија, беше соопштено…