Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Намалување на висината на месечниот надомест што го наплатува Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување од пензиските друштва за 2023 година
Home » Бизнис » Page 267

Category : Бизнис

Бизнис

Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти

CENTAR MKD
Светска банка предвидува пораст на економијата од 3,2 проценти Светска банка предвидува пораст на економијата во Македонија од 3,2 проценти, во најновиот извештај Глобални економски...
Бизнис

ТАВ и „Виз ер“ најавија нова нискотарифна авиолинија од Охрид до Виена

CENTAR MKD
ТАВ Македонија и „Виз ер“ најавија нова нискотарифна авиолинија од Охрид до популарната туристичка дестинација во Европа, Виена. Авиолинијата ќе почне да сообраќа на 15...
Бизнис

Зголемени продажните цени на индустриските производи

CENTAR MKD
Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2017 продажните цени на производителите на индустриски производи вкупно се повисоки за 0,4 проценти на месечно...
Бизнис

Народна банка: Пораст на активноста во индустријата и во трговијата, градежната активност се намалува

CENTAR MKD
На 9 јануари 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија,...
Бизнис

Договорите за јавни набавки отсега ќе бидат јавно достапни

CENTAR MKD
Со цел зголемување на транспарентноста и отчетноста во јавните набавки, на Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) отсега ќе се објавуваат и доделените договори, при...
Бизнис

Основачот на „Амазон“ стана најбогат човек на светот

CENTAR MKD
Основачот на интернет-страницата „Амазон“, Џеф Безос, стана најбогатиот човек на светот кога неговата состојба беше пресметана на 105,1 милијарди долари, според листата што ја објави...
Бизнис

Значителен раст на цената на горивата – ова се новите цени

CENTAR MKD
Нафтата стигна 59.50 денари за литар по последното поскапување. Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поскапе еден денар, додека бензинот Еуросупер БС-98 половина денар, соопшти...
Бизнис

Нова цена на горивата

CENTAR MKD
Утре регултаротната комисија вообичаено секоја втора  недела во месецот носи одлука околу статусот на цените на горивата во Македонија. Според последната одлука горивата поскапеа за...
Бизнис

Поради овој уред имате висока сметка: Само исклучете го и ќе ја видите вистинската потрошувачка

CENTAR MKD
Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на...
Бизнис

Големо изненадување од Vip за своите корисници – еве за што се работи

CENTAR MKD
Телекомуникациската компанија „Вип“ ја започнува новата година со подароци и изненадувања за сите свои корисници на мобилната телефонија. Сите припејд и постпејд-мобилни корисници во првиот...
Бизнис

Почнува постапката за донесување закон за зелена нафта

CENTAR MKD
Земјоделците се чекор поблиску до користење поевтина т.н. „зелена нафта“ за земјоделската механизација. Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство го почна процесот за воспоставување законска...
БизнисТОП ВЕСТИ

Тевдовски не очекува поскапувања, откако акцизата на нафтата се зголеми за 3,5 денари

CENTAR MKD
Министерот за финансии, Драган Тевдовски не очекува поскапувањa на производите по зголемувањето на акцизата на нафтата и нафтените деривати од 3,5 денари, што стапи на...
Бизнис

Градоначалниците да подготват проекти за гасифицирање на општините

CENTAR MKD
Градоначалниците да подготват проектна документација за гасификација на општините и да одлучат дали сами ќе инвестираат, дали ќе најдат инвеститори или тоа ќе го сторат...
Бизнис

Важна вест од УЈП – ова се промените кои почнаа од 1 јануари во врска со персоналниот данок

CENTAR MKD
Со Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за персоналниот данок на доход од денеска се воведува нова процедура за пресметување и плаќање на обврските...