Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Раст на минималната плата, пензиите, намалување на цените на лебот, млечните производи, тестенини – Владата со мерки успешно се справува за време на најголемата светска економска криза во поновата историја

Социјалдемократски мерки за граѓаните.

Владата предводена од СДСМ, изминатиот период успешно се справуваше економската и енергетска криза која е невидена во поновата светска историја.

Опозицијата која блокираше се’ што е во полза за граѓаните и хистеризираше дека оваа зима ќе нема леб за јадење, ќе нема струја направи досега невидено промашување.

Историски раст на минималната плата и пензиите среде криза

Платите и во криза растат, заедно со пензиите.

Минималната плата, ако во 2014 била 8.800 денари, во 2016-та била 10.000 денари, истата денес изнесува 20.175 денари, а од следната година ќе достигне над 23.000 денари.

Најголемиот раст се случува буквално за владеењето на СДСМ од 2017-та наваму. Според познавачите се работи за огромен успех бидејќи минималната плата силно растела за време на коронавирус и економската криза кои траат повеќе од 3 години.

Пораснаа и пензиите. Само овој месец тие ќе пораснат за 8,3 проценти.

Во оваа 2023 година освен оваа мартовско усогласување на пензиите, уште едно ќе следи во септември, усогласено според трошоците за живот и порастот на просечната плата.

Што значи за една календарска година, растот на пензиите ќе биде околу 16% или од првиот ден на новиот состав на Владата, јануари минатата година со покачувањата на пензиите кои се случија во минатата година, во март и во септември, заедно со ова покачување и покачувањето кое следи во септември, пензиите ќе бидат поголеми за 25% што никогаш досега во историјата на државата се нема случено.

Денес 2,1 минимални плати се потребни за потрошувачка кошничка, додека за време на режимот на ВМРО-ДПМНЕ беа потребни дури 4,5 минимални плати за да се покрие тогашната кошничка.

Мерки за намалување на цените на лебот, храната и разуздување на профитерите

Владата донесе одлука со која лебот беше намален од 45 на 33 денари.

Донесени беа мерки и за намалување на млекото, млечните производи и тестенините.

Млекото беше намалено за 8-10 денари, јогуртот за 10 денари, кашкавалот за 40 денари, додека тестенините од 10 до 15.

Владата изминатиот период успеа да го разузда и феноменот на профитерство од страна на одредени бизнисмени преку најавата за казни до 10.000 евра за кршење на мерките.

 

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе