22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 2

Author : C +

ЛОКАЛНО

Делови во општина Чучер Сандево и општина Карпош денеска без струја

C +
ЕВН извести дека поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа денеска без електрична енергија ќе останат делови во општина Чучер Сандево и општина Карпош. Од...
Војна во УкраинаСВЕТ

Моќен говор на Зеленски во ОН: Нуклеарна Русија го турка светот во конечна војна

C +
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера одржа важен говор пред светските лидери на Генералното собрание на ОН. „Не може да му се верува на злото“, рече...
СВЕТ

Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин

C +
Бразилската морнарица денеска соопшти дека запленила 3,6 метрички тони кокаин на брод во близина на брегот на североисточната држава Пернамбуко, во најголемата поединечна поморска заплена...
+МАКЕДОНИЈА

Мицкоски треба да одговори за диловите со Груевски, дали ги прикрива барањата за амнестија, велат од СДСМ

C +
-Христијан Мицкоски треба да одговори за диловите со Груевски, соопшти СДСМ. „Дали на овој начин Мицкоски ги прикрива барањата за амнестија на негови сопартијци, заради...
+МАКЕДОНИЈА

Николова: Поевтинуваат над 500 производи од 25 категории, го штитиме стандардот на граѓаните

C +
Интегрален текст од прес-конференцијата на Даниела Николова, пратеник на СДСМ: СДСМ го штити стандардот на граѓаните, со новите мерки и одлуки на Владата се намалуваат...
МАКЕДОНИЈА

Коциќ: Доколку бараме нова преговарачка рамка ќе преговараме со Софија, наместо со Брисел

C +
„Сите претставници од ЕУ кажуваат дека нова преговарачка рамка, без согласност од сите 27 земји-членки на ЕУ не е возможна. Било која следна преговарачка рамка...
МАКЕДОНИЈА

Каевски: Во државата има два концепти, еден за ЕУ, повисок стандард, повисоки плати и еден за спас на Мицкоски

C +
„Имаме два концепти во моментов, тие се реални и народот ги гледа. Едниот е концепт за ЕУ, зголемување на плати и пензии, повисок стандард, можности,...
МАКЕДОНИЈА

Никола Тодоров за Слободен печат: Уставни измени ќе има, прашање е дали пред или по избори

C +
Македонија ќе мора да ги вметне Бугарите во Уставот, прашањето е дали тоа ќе се случи пред или после избори. Во следните неколку месеци ќе...
SHOWBIZ

ГТЦ, Дац и Александар најавуваат голема журка на 29 септември – Со љубов за Скопје

C +
Дац и Александар конечно ја исполнуваат големата желба на фановите која потекнува уште од времето на пандемијата, односно да направат една голема забава на која...
SHOWBIZ

Дуото Дац и Александар ве кани на забава на покривот на ГТЦ – Со љубов за Скопје

C +
Водени од предлогот на фановите од периодот на корона пандемијата да направат голема забава на којашто ќе можат да дојдат сите уживатели на нивната музика,...
МАКЕДОНИЈА

Отворена средба на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација со граѓаните и локалните институции во Берово

C +
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) продолжува со отворените средби со граѓаните, претставниците на граѓанскиот сектор и институциите на локално ниво. Утре во...
СВЕТ

Остин: Житото уништено од Русија би било доволно да се нахранат повеќе од 10 милиони луѓе за една година

C +
Русија веќе го уништи количеството украинско жито кое би било доволно за да нахрани повеќе од 10 милиони луѓе за една година, изјави американскиот секретар...
МАКЕДОНИЈА

Поради асфалтирање, привремен прекин на сообраќајот на делницата Велес – Градско

C +
Во однос на објектот „Рехабилитација на регионалниот пат Р1102, делница Велес – Градско“, информираме дека поради вградување асфалтен слој (асфалтирање), на 18.9., до 23.9.2023 година,...
МАКЕДОНИЈА

Млеко, месо, леб, пекарски производи, тестенини: Објавен списокот со гарантираните цени, кои треба да се применат од утре

C +
Министерот за економија Крешник Бектеши го објави списокот на прехранбени производи, кои во согласност со одлука на Владата треба да поевтинат 10 отсто од цената...
МАКЕДОНИЈА

Со пенкало си го преправил датумот на важност на патната исправа: приведен маж од Турција на граничниот премин Стар Дојран

C +
Синоќа, во 3.50 часот, на граничниот премин Стар Дојран полициски службеници го лишиле од слобода Е. И. (56) од Република Турција. При пасошка контрола било...