4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Италија / фото Centar.mk
СВЕТ

Пакистански шверцери на мигранти „пукале“ во Италија: Имале логистичка поддршка во Босна и Херцеговина

Девет пакистански државјани се уапсени во Италија под сомнение дека повеќе од една година криумчареле мигранти преку „балканската рута“.

Апсењето се случи откако припадниците на полицијата во Сиена открија криминална организација која има свои логистички бази во Босна и Херцеговина и Грција.

Организирале шверц на мигранти, кои подоцна ги уценувале обидувајќи се да изнудат пари од нив.

Истрагата за оваа криминална група започна во март минатата година кога полицијата спаси двајца Пакистанци од нивни сонародници.

Тогаш топката почна да се отплеткува, па се дозна дека мигрантите ги плаќаат парите за да ги префрлат во Италија во менувачница во Атина на име на шверцерот, а потоа тргнале на балканската рута, а како што се наведува, тие имаат и свои луѓе во Босна и Херцеговина кои го организираат остатокот од патувањето, пренесува Независне.