5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Двајца малолетници во Германија планирале терористички напад на божиќен пазар или синагога

Во Северна Рајна Вестфалија и Бранденбург, двајца малолетници се уапсени поради обиди за напади во Германија.

Како што се наведува, станува збор за исламисти.

Двајцата осомничени преку пораки се договориле да извршат напад на божиќниот пазар или синагогата во Келн користејќи запаливи средства или мал камион, пишуваат германските медиуми.

Следствено, гледајќи ги соодветните канали на Телеграма, Канцеларијата за заштита на Уставот наиде на 16-годишник од Витсток во Бранденбург и 15-годишник од Буршејд во Северна Рајна-Вестфалија.