8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Палестинска власт: Упадот на израелската армија врз болницата Шифа е воено злосторство

Откако беше објавено дека израелската армија влегла во болницата Шифа во Газа, палестинските власти соопштија дека тоа е работен криминал.

Генералниот директор на Канцеларијата за медиуми во Газа, Исмаил ал Севабите, изјави дека упадот на израелските окупаторски сили во болницата Шифа е воено злосторство.

– Израел нема да може да докаже дека болницата Шифа е центар за испраќање и управување со отпорот – рече Севабите и додаде: „Окупаторската армија ќе внесе оружје во болницата, ќе го распореди на одреден начин и ќе фотографира“.

Зборувајќи за активностите и работењето на болницата Шифа, Севабите додаде:

– Пред неколку дена апелиравме до сите меѓународни организации и Црвениот крст да ги спасат ранетите во болничкиот комплекс, но тие одбија да одговорат и ја презедоа одговорноста за тоа што се случува, застанувајќи на страната на целите на окупацијата – рече Севабите.

Израелската армија соопшти дека започнала воена операција против дел од медицинскиот центар Шифа во Појасот Газа.

Министерството за здравство во Газа потврди дека информацијата за почетокот на операцијата била проследена до болницата Шифа.

Официјални лица и пациенти кои учествуваа во телефонските разговори во живо на Ал Џезира од болницата Шифа рекоа дека чекаат израелските војници да влезат на катовите каде што се наоѓаат медицинскиот персонал и пациентите.